Umyślne kłucie się pokrzywą. Dlaczego ludzie to robią?
Kiedy dowiadujemy się, że ktoś specjalnie parzy się pokrzywą, pierwsze co na myśl przychodzi to, że jest masochistą. Okazuje się jednak, że to wcale nie taki zły pomysł. Na pewno nie należy do najprzyjemniejszych sposobów leczenia i profilaktyki zdrowia, ale ma swoje naukowe uzasadnienie.
Substancje zawarte w pokrzywie

źródło: canva
Pokrzywa uznawana jest głównie za chwast. Ale jak już nieraz się przekonaliśmy to co jedni uważają za nieużyteczne inny wykorzystują na swoją korzyść. Tak jest z pokrzywą. Gdy przyjrzymy się tej roślinie bliżej zobaczymy nie tylko parzydełka, ale szereg dobroczynnych właściwości.
W celach leczniczych wykorzystuje się głównie liście i korzenie pokrzywy. Są one źródłem wielu łatwo przyswajalnych minerałów, witamin, kwasów organicznych i nieorganicznych oraz wiele innych. Zaliczają się do nich:
– wapń, fosfor, żelazo, siarka, potas, sód, jod, krzem,
– C, K, ryboflawiny
– mrówkowy, octowy, pantotenowy, krzemowy, protoporfiryn
Lecznicze właściwości pokrzywy

źródło: canva
Pokrzywę do celów leczniczych można wykorzystywać w formie naparów, herbatek oraz okładów. Spożywana przez nas pozytywnie wpłynie na trawienie i metabolizm. Dzieje się tak ponieważ składniki zawarte w pokrzywie usprawniają pracę trzustki, wątroby i żołądka. Roślina ta jest powszechnie znana z powodu jej właściwości moczopędnych. Wpływa to na wydalanie toksyn z organizmu a tym samym oczyszczaniu go. Ponadto jest często stosowana w leczeniu artretyzmu, biegunek i nieżytu jelit. Działa stymulująco na produkcję przeciwciał podczas infekcji. Dodatkowo ma działanie krwiotwórcze, co sprawdza się w leczeniu anemii i niedoborów składników mineralnych. Łagodzi stany zapalne i wzmacnia naczynia krwionośne.
Parzenie się pokrzywą

źródło: canva
Moja babcia była fanką medycyny naturalnej, a pokrzywa była na szczycie listy roślin, których używała właśnie w celach leczniczych. Na czym to właściwie polega?
W tym celu poszukaj pokrzyw w miejscach oddalonych od dróg, by wokół środowiska wzrostu rośliny było jak najmniej zanieczyszczeń. Zerwij kilka listków, bądź całą łodygę i przykładaj w chore miejsca. Po chwili poczujesz pieczenie, a na skórze pojawią się bąble. Staraj się nie drapać tych miejsc, ponieważ spowoduje to pogorszenie nieprzyjemnych doznań. Postaraj się zająć czymś innym, żeby nie skupiać się na dyskomforcie. Po około 30 minutach obrzęki powinny zacząć zanikać. Stosowanie tego zabiegu regularnie może przynieść zaskakujące efekty.
Pokrzywy nie powinny stosować osoby, które zażywające leki przeciwzakrzepowe, spodziewają się lub są po operacji czy posiadają cysty na jajnikach i obrzęki serca.
Więcej właściwości pokrzywy możesz poznać pod tym linkiem.