Kategorie Zdrowie

Na tej babeczce z makiem znajduje się pięć kleszczy. Mało kto potrafi je odnaleźć

Kleszcze wyglądają jak niewinne, malutkie, czarne pająki. Kto nigdy nie widział ich na żywo, prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, jakich rozmiarów są te niebezpieczne, przenoszące wirusy i bakterie istoty. Istoty, które niekiedy trudno dostrzec gołym okiem.

Sezon na kleszcze w Polsce

Sezon kleszczy zaczyna się już od maja i trwa nawet do listopada. To więc okres, kiedy mnóstwo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, w lasach czy parkach, a więc w miejscach, w którym możemy zostać zaatakowani przez wspomnianych „nieprzyjaciół”.

Ukąszenie kleszcza może kosztować nas utratę zdrowia, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Kluczowe w tym przypadku jest ubranie: długie spodnie, skarpety, zakryte buty, długie rękawy, czapka na głowie, a także stosowanie środków odstraszających. Kiedy natomiast wrócimy do domu z lasu czy wypadu na łąkę, natychmiast obowiązkowo oglądajmy swoje ciało. Czas będzie odgrywał tutaj sporą rolę zważywszy na fakt, że kleszcze często „wędrują” po skórze lub ubraniu szukając odpowiedniego miejsca do wszczepienia się. Sęk w tym, że mogą być one bardzo niewielkich rozmiarów. Rozmiarów, z których często nie zdajemy sobie sprawy…

Wikimedia Commons

Zdanie pt. „znajdź kleszcze”

Centers for Disease Control and Prevention wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych opublikowała na na swoim profilu na Facebooku zdjęcie apetycznie wyglądającej babeczki z makiem. Uprzedzamy jednak, że raczej nikt nie chciałby jej zjeść, że w względu na fakt, że znajdują się na niej także kleszcze. Kleszcze, które bardzo ciężko dostrzec gołym okiem. Eksperci celowo opublikowali fotografię chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, jak niewielkie i niewidoczne potrafią być te niebezpieczne istoty.

Na tym zdjęciu jest 5 kleszczy. Widzisz je? – napisano pod zdjęciem

Facebook

Internauci są w szoku

Zdjęcie błyskawicznie zostało udostępnione blisko 4 tys. razy, co jest oczywiście świetnym wynikiem, który pokazuje, że ludzie chcą ustrzec innych przed czyhającym w zaroślach niebezpieczeństwie. W komentarzach znalazło się natomiast pełno komentarzy zszokowanych internautów. Niektórzy przyznali nawet, że to zdjęcie będzie im się teraz śniło po nocach, podczas gdy inni zaznaczyli, że już nigdy nie spojrzą na zwykłą babeczkę w ten sam sposób.

Poniżej publikujemy zdjęcie w zbliżeniu, na którym widać, gdzie zlokalizowane są kleszcze.

Obraz może zawierać: jedzenie
Facebook

Znaleziono całe skupiska groźnego gatunku kleszczy

W ostatnim czasie znaleziono w Polsce całe skupiska groźnego gatunku kleszczy. Gatunku, który nie był widziany w naszym kraju przez przeszło 50 lat!

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: www.facebook.com