Kategorie Choroby psychiczneHistorie pacjentówPsychologiaRozwójZdrowie

Czytał dwie strony jednocześnie i znał na pamięć 12 000 książek. Był geniuszem kosztem zdrowia

Gdybyśmy zapytali Was na nazwisko największego geniusza, o jakim przyszło Wam słyszeć, kto by to był? Naszym typem jest nieżyjący już Kim Peek. To niewiarygodne, do czego zdolny był ten człowiek!

Kim był Kim Peek?

Kim Peek przyszedł na świat 11 listopada 1951 roku w Salt Lake City w stanie Utah. Urodził się z upośledzeniem. Lekarze rozpoznali u niego wiele dysfunkcji mózgu m.in. uszkodzenie móżdżku i brak połączenia między lewą i prawą półkulą ( agenezja ciała modzelowatego). Samodzielnie nie byłby w stanie przeżyć jednego dnia. Nie chodził do momentu ukończenia czwartego roku życia. Miał problemy z tak prostymi czynnościami, jak ubranie koszuli czy podstawowymi czynnościami motorycznymi, za co odpowiedzialny był prawdopodobnie uszkodzony móżdżek.

Mimo to Kim dał się poznać światu jako geniusz…

Wikipedia

Geniusz, który zachwycił świat

Szacuje się, że Kim im mimo ogólnych zaburzeń rozwoju, znał na pamięć 12 000 książek. Na uwagę zasługuje również sposób, w jaki dosłownie pochłaniał kolejne pozycje. Otóż Kim czytał dwie strony jednocześnie – jedną jednym okiem, drugą drugim – przy czym doskonale wszystko zapamiętywał. Po przeczytaniu danej książki umieszczał ją na półce do góry nogami, aby zaznaczyć, że już ją przeczytał i wie o niej dosłownie wszystko. Kim zapamiętywał ogromne ilości informacji i to w różnych dziedzinach życia począwszy od historii, przez geografie, liczby, informacje ze świata sportu czy muzyki. Ze względu na swoje zamiłowanie do literatury spędził znaczną część swojego życia na czytaniu w miejskiej bibliotece.

Instagram

Kim demonstrował zwoje ponadprzeciętny możliwości i umiejętności w szkołach. W prezentacjach pomagał mu jego ojciec.

Wikimedia Commons

Kim potrafił wymienić nazwy wszystkim miast, autostrad przechodzących przez każdą amerykańską miejscowość, wszystkie numery kierunkowe, kody pocztowe i przypisane im sieci telekomunikacyjne oraz telewizyjne.

Potrafił przedstawić historię każdego kraju, każdego władcy, jego daty panowania, małżonka i dzieje. Dowodem na to, że dalekosiężne obliczenia także nie były mu obce, był fakt, że w ciągu zaledwie kilku sekund był w stanie obliczyć dzień tygodnia, w którym dana osoba skończy 65. rok życia. Kim był również doskonałym słuchaczem. Ze słuchu był wstanie rozpoznać większość utworów muzycznych podając przy tych ich datę i miejsce powstania, a także datę urodzenia i śmierci twórcy.

Geniusz Kim Peeka został opisany przez psychiatrę Darloda Trefferta w książkach pt. Islands of Genius: „The Bountiful Mind of the Autistic” i „Acquired and Sudden Savant”. Postać Kim Peeka w 1998 roku posłużyła twórcom filmu „Rain Man” jako pierwowzór postaci Raymona Babbita granej przez Dustina Hoffmana.

Peek zmarł na atak serca w swoim domu w dniu 19 grudnia 2009 roku. Miał wówczas 58 lat. Jego ojciec, Fran, zmarł w dniu 5 kwietnia 2014 roku w wieku 88 lat.

Instagram
Źródła: pl.wikipedia.org
Fotografie: pl.wikipedia.org