Kategorie OdżywianieZdrowie

Czy warto wypijać kieliszek wina każdego dnia? Lekarze twierdzą, że to może mieć wpływ na nasze zdrowie!

Wszyscy lubimy jakoś odpocząć pod koniec długiego dnia. Niektórzy ludzie uprawiają jogę, a inni oglądają telewizję – a ja? Kocham wypić kieliszek wina.

Zawsze mówiono mi, że alkohol jest zły dla zdrowia i nie ma żadnych wartości odżywczych. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej, zwłaszcza gdy dowiedziałam się, że wino można użyć do głębokiej odbudowy włosów, sprawia, że skóra jest gładka, albo, że leczy siniaki!

Jeśli wino może pomóc naszemu ciału na tak wiele różnych sposobów, to chyba logiczne jest to, że jego picie chyba też może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie?

Lekarze przeprowadzili wiele badań, które wykazały, że jeden kieliszek wina dziennie, może przynieść naprawdę wielkie korzyści zarówno z punktu medycznego, jak i zdrowotnego.

Jednak, jak we wszystkim, umiar jest kluczem do sukcesu. Badania  również  udowodniły, że za dużo ilość wina może być szkodliwa dla zdrowia – ale ograniczając się do jednego kieliszka dziennie możemy sobie tylko pomóc.

1. Pomaga chudnąć.

1

Najnowsze badania, opublikowane w Journal of Physiology, mówią, że jeden kieliszek czerwonego wina może być równoważny jednej godzinie ćwiczeń.

Jason Dyck, główny badacz  odkrył, że naturalny związek resweratrol, który znajduje się w czerwonym winie – może faktycznie „zwiększyć wydajność wysiłku fizycznego.”

2. Odświeża oddech.

2

Wyrzuć swoje miętówki i gumy. A co w zamian? Wypij kieliszek wina!

Według Leah Kaufman, wykwalifikowanego dietetyka, czerwone wino nie jest najmniej kalorycznym napojem alkoholowym, ale może działać jako środek do płukania jamy ustnej, ponieważ flawanol, który się w nim znajduje może zmniejszyć poziom „złych” bakterii.

3. Pomaga na alergię.

3

To pozycja dla wszystkich miłośników wina białego: niektóre rodzaje tego wina mogą rzeczywiście pomóc zmniejszyć wpływ alergii na nasz organizm.

Gdy mamy alergię, często bierzemy anty-histaminy, aby poczuć się lepiej. Histaminy uczestniczą w zapaleniu alergicznym jako mediator prozapalny nie tylko wczesnej i późnej fazie, ale prawdopodobnie wpływają także na odległe następstwa choroby w postaci przebudowy dróg oddechowych.

Laura Foster, „trener wina” i sommelier, niedawno rozmawiała z dr Oz o tym jak wino Sauvignon Blanc wpływa na histaminy. Podczas badań okazało się, że może ono złagodzić objawy alergii.

4. Pomaga na Twoje serce.

4

Laura Kaufman mówi także, że wino zawiera przeciwutleniacze i może pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Jeden kieliszek wina dziennie może zmniejszyć ryzyko zawału serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego.) Może również pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi.

Uwaga: Przesadna ilość wypitych kieliszków wina w ciągu dnia może być też przeszkodą!

5. Obniża poziom złego cholesterolu.

5

Zdrowe serce i dobry cholesterol idą ramię w ramię. Nie można mieć jednego bez drugiego.

Badania naukowe wykazały, że alkohol może podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL nawet o 5-15%. Wino jest szczególnie pomocne, ponieważ jego antyoksydanty polifenolowe obniżają poziom LDL.

6. Wspomaga pamięć.

6

Ponieważ wino zapobiega powstawaniu zakrzepom krwi i zmniejsza stan zapalny naczyń, może również wspomóc pamięć.

Podczas badań uniwersytetu Arizona School of Medicine, w których kobietom w wieku około 70 lat, pijącym ten napój codziennie, dano do rozwiązania quizy pamięciowe. Ich wyniki były o wiele lepsze od kobiet w tym samym wieku, ale pijących wino rzadko, albo wcale.

7. Wzmacnia system odpornościowy.

7

Według jednego z badań brytyjskich uczonych, osoby, które wypiły szklankę wina dziennie, zmniejszyły ryzyko zakażenia o 11%.

To dlatego, że flawanol w winie pomaga likwidować bakterie Helicobacter pylori, które powodują zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody i raka żołądka. Wystarczy również pół kieliszka wina dziennie aby uniemożliwić zatrucie pokarmowe spowodowane bakteriami salmonelli, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Hiszpanii.

8. Wspomaga budowę silnych kości.

8

Stwierdzono, że kobiety, które piją wino umiarkowanie wydają się mieć większą masę kostną, niż te, które nie piją go wcale. Powód? Alkohol zwiększa poziom estrogenów, co spowalnia niszczenie organizmu w związku ze starzeniem się kości.

Wino jest również bogaty w substancje fitochemiczne, które również wspomagają budowę kości.

Źródło i fotografie: littlethings.com