Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Przemiana materii wcale nie zwalnia po 40-stce. Statystyczny wiek jest zupełnie inny

Przyjęło się, że w okolicach 30. -40. roku życia metabolizm zwalnia, w wyniku czego łatwiej przybieramy na wadze. Aby tego uniknąć, powinniśmy zadbać o swoją dietę, bardziej selekcjonować produkty, które spożywamy, a przede wszystkim uważać na nadmiar kalorii. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że metabolizm jest na tym samym poziomie przez znacznie dłuższy okres czasu. Nowe odkrycia badaczy mogą pomóc w kształtowaniu strategii żywieniowych i zdrowotnych.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to to pojęcie związane z tempem przemiany materii. To zbiór mechanizmów i procesów zachodzących w żywych komórkach, który prowadzi do pozyskania, wykorzystania i zmagazynowania energii. To również tempo, w jakim spalamy kalorie. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie słyszy się opinie, że od metabolizmu zależy tempo, w jakim tracimy zbędne kilogramy.

Nie jest również tajemnicą, że metabolizm zmienia się wraz z wiekiem. W przypadku dzieci i młodzieży dominuje szybki metabolizm ze względu na okres wzrostu i rozwoju. U osób starszych metabolizm zwalnia, a to dlatego, że spada efektywność wykorzystania substratów energetycznych i nasilają się procesy kataboliczne. Zwalnia, ale nie tak szybko, jak się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Do tej pory mówiło się, że metabolizm zaczyna zwalniać w okresie pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że to nie do końca prawda.

Przemiana materii wcale nie zwalnia po 40-stce. Statystyczny wiek jest zupełnie inny
Flickr

Badanie zostało opublikowane w magazynie „Science”

Istnieje wiele zmian fizjologicznych związanych z dorastaniem i starzeniem się – pomyśl o okresie dojrzewania, menopauzie, innych fazach życia. Dziwne jest to, że czas naszych „metabolicznych etapów życia” wydaje się nie pasować do tych typowych kamieni milowych” – zauważył antropolog ewolucyjny profesor nadzwyczajny Herman Pontzer z Duke University w badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Science”

Przyjrzyjmy się badaniu, które przeprowadził profesof Pontzer wraz z zespołem naukowców. Analiza przeprowadzona na grupie 65 tys. osób z 29 różnych krajów w wieku od jednego tygodnia do 95 lat miała dać ostateczną odpowiedź co do zmiany tempa metabolizmu w życiu człowieka. Wyniki badania zszokowały samych ekspertów!

Przemiana materii wcale nie zwalnia po 40-stce. Statystyczny wiek jest zupełnie inny
cell.com

Z analizy jasno wynikało, że niemowlęta spalają kalorie nawet o 50% szybciej niż dorosły człowiek. Zauważono, że metabolizm spadał z roku na rok średnio o około 3%, aż do około 20. roku życia, gdzie zaczynał się stabilizować. I teraz rzecz najważniejsza, a zarazem najbardziej zaskakująca. Od tego momentu osiąga pewną stałą normę, która utrzymuje się aż do 60. roku życia, nie 30.-40. jak wcześniej uważano! Dopiero od tego momentu prędkość spalania kalorii zaczyna powoli spadać, choć oczywiście ważne są też geny! Zespół badaczy zauważył, że po przekroczeniu tej granicy następuje spadek tempa metabolizmu o około 0,7% rocznie.

Czy to oznacza, że w wieku 20-60 lat możemy jeść, co chcemy i to w każdej ilości?

Odpowiedź brzmi nie, a najlepszym tego dowodem jest rosnąca skala otyłości wśród ludzi. Nowe badania nie zmieniają faktu, że powinniśmy dbać o swoją dietę i prowadzić aktywny tryb życia. Przetworzona żywność bogata w sztuczne dodatki sprawia, że metabolizm zwalnia, ponieważ organizm musi strawić ponadto „nienaturalne dodatki”.

Wybieraj więc nieprzetworzoną żywność, ciesz się aktywnością fizyczną, a zaczniesz zrzucać dodatkowe kilogramy, podczas gdy Twoja przemiana materii będzie działać bez najmniejszych zastrzeżeń!

________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: myfitness.gazeta.pl
Fotografie: www.flickr.com