Kategorie Choroby zakaźneZdrowie

Kiedy powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi? Szefowa naukowców odpowiada

Rozprzestrzeniająca się w zawrotnym tempie epidemia koronawirusa sieje postrach niemalże na całym świecie. Na dzień dzisiejszy dotarł już do ponad 80 krajów. I choć szczepionki przeciwko wirusowi z Wuhan wciąż nie ma, naukowcy wciąż nad nią pracują. Blisko tego celu jest Polka pracująca w niemieckiej firmie biotechnologicznej, doktor Mariola Fotin-Mleczek, która zapowiedziała, że jeśli nic nie pokrzyżuje planów, już niebawem ruszą pierwsze testy nowej szczepionki na ludziach. Kiedy możemy się jej spodziewać?

Polka szefową naukowców pracujących nad szczepionką na korownawirusa

Doktor Mariola Fotin-Mleczek jest dziś szefową wszystkich naukowców pracujących nad szczepionką przeciwko koronawirusowi w firmie biotechnologicznej CureVac, która prowadzi swoje prace w niemieckiej Tybindze. Nic więc dziwnego, że miejsce to stało się w ostatnim czasie miejscem, na które skierowane są oczy całego świata.

Mamy mnóstwo odwiedzin, zapytań. Bardzo ciężko jest się opędzić od mediów – podkreśla Polka

CureVac

Kiedy szczepionka ujrzy światło dzienne?

W Tybindze znajdują się trzy laboratoria. W jednym z nich prowadzone są aktualnie badania nad szczepionką przeciw wściekliźnie, które przebiegają bardzo pomyślnie, bowiem niewielka dawka informacji jest wystarczająca do tego, aby organizm wytworzył skuteczne przeciwciała. Na tej samej zasadzie będą prowadzone testy kliniczne nowej szczepionki przygotowywanej przeciwko koronawirusowi. To, że linia produkcyjna już istnieje, ma ogromne znaczenie, ponieważ można szybko zacząć produkować szczepionkę, której potrzebuje coraz więcej ludzi. Doktor Mariola Fotin-Mleczek zapowiedziała, że pierwsze testy kliniczne nowej szczepionki mają rozpocząć się już na początku czerwca. Pierwsze wyniki testów mają być natomiast znane w ciągu paru tygodni od przeprowadzenia pierwszych badań.

Podstawą naszej technologii jest kwas rybonukleinowy. Można go porównać do pendrive’a, na którym zapisujemy pewne informacje. Nasza szczepionka zawiera informacje na temat budowy białka, które jest obecne na powierzchni koronawirusa – dodaje

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: torange.biz