×

Czy kawa wypita przed treningiem faktycznie zwiększa spalanie tłuszczu? Znamy odpowiedź!

To świetna wiadomość dla osób odchudzających się i dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją wydolność! Zdaniem badaczy picie mocnej kawy na pół godziny przed treningiem aerobowym zwiększa spalanie tłuszczu.

Trening aerobowy

Trening aerobowy to inaczej aeoroby – nazwa pochodzi od słowa „aero, co oznacza „powietrzny” a to właśnie powietrze (dokładniej tlen) ma tutaj kluczowe znaczenie. Ćwiczenia aerobowe są nazywane zamiennie ćwiczeniami tlenowymi. Polegają na wysiłku, podczas którego mięśnie mają maksymalny dostęp do tlenu w wyniku czego dochodzi do intensywniejszego spalania związków tłuszczowych.

Pxhere

Pxhere

W praktyce należy wykonywać takie ćwiczenia, które podniosą tętno do poziomu powodującego przyspieszenie metabolizmu (korzystne tętno dla aerobów to ok. 120–130 uderzeń na minutę) i skuteczniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Istotny jest także czas trwania takiego wysiłku. Ćwiczenia tego typu wymagają wytrwałości – minimalna długość takiego treningu to około 40 minut lub dłużej. To bardzo istotne ze względu na to, że początkowo organizm spala zapasy znajdującego się w mięśniach glikogenu. Dopiero po ok. 20-30 minutach uruchamiana jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Decydując się na ćwiczenia aerobowe musisz pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii, a mianowicie o tym, że organizm adaptuje się do danego wysiłku. Jeśli chcesz uzyskiwać lepsze rezultaty, tzn. poprawiać swoją wydolność i sylwetkę, powinieneś stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej, np. poprzez wydłużenie czasu pracy lub zwiększenie intensywności treningu.

Badanie: Mocna kawa przed treningiem aerobowym zwiększa spalanie tłuszczu

Okazuje się, że można przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń aerobowych.

Naukowcy z Wydziału Fizjologii Uniwersytetu w Granadzie (UGR) podzielili się bardzo ciekawymi wnioskami z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań. Zespół badaczy chciał ustalić, czy kofeina ma wpływ na poprawę wyników sportowych. Wyniki opublikowano na łamach „Journal of the International Society of Sports Nutrition”.

W badaniu wzięło udział 15 mężczyzn, którzy wykonywali testy wysiłkowe cztery razy w tygodniu. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Jedna grupa spożywała 3 mg/kg masy ciała kofeiny, a druga otrzymywała placebo o godzinie 8.00 i 17.00. Zadaniem naukowców było zbadanie różnicy w utlenianiu się tłuszczu podczas treningu o osób spożywających kawę i tych, którzy kawy nie piją. Do jakich wniosków doszli badacze?

Okazało się, że wypicie mocnej kawy (3 mg kofeiny/kg masy ciała) sprawi, że szybciej będziemy spalać tłuszcz.

Wyniki naszego badania wykazały, że spożycie kofeiny 30 minut przed wykonaniem aerobowego testu wysiłkowego zwiększyło maksymalne utlenianie tłuszczu podczas treningu – powiedział Francisco J. Amaro

Zauważono także, że trening wykonywany po południu daje lepsze efekty niż trening przeprowadzany zaraz po przebudzeniu. Dzieje się tak, ponieważ istnieje coś takiego, jak dobowe wahania dotyczące utleniania tłuszczu podczas wysiłku.

Jest takie powszechne zalecenie, aby rano ćwiczyć na pusty żołądek w celu zwiększenia utleniania tłuszczu. Niemniej może być ono pozbawione podstaw naukowych. Z prostego względu – ponieważ nie wiadomo, czy wzrost spalania wynika z porannych ćwiczeń, czy z tego, że osoba ćwicząca jest na czczo – wyjaśnił główny autor badania Francisco Jose Amaro-Gahete z Wydziału Fizjologii UGR

Podsumowując, jeśli chcesz, aby proces spalania tłuszczu przebiegał sprawniej, wypij mocną kawę na blisko pół godziny przed ćwiczeniami aerobowymi, które warto wykonywać w godzinach po południowych.

Źródła: Science Daily
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować