×

Eksperci ostrzegają – nigdy nie zaczynaj dnia od kubka kawy! Rujnujesz swoje zdrowie

Kawa jest bez wątpienia magicznym napojem, który wiele osób wybiera zaraz po przebudzeniu. Zimno, szaro i buro, krótkie dni i długie noce. Nic dziwnego, że potrzebujemy wsparcia, a kawa wydaje się być idealnym wyborem. Niemniej jednak, dietetycy ostrzegają, że jeśli każdy dzień rozpoczynamy od kawy, możemy narazić się na poważne konsekwencje w przyszłości.

źródło: canva

źródło: canva

Bez wątpienia kawa, to jeden z ulubionych napojów Polaków. Wielu z nas sięga po filiżankę kawy z samego rana, aby dobrze zacząć dzień. Ale czy wiesz, że picie kawy na pusty żołądek może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia?

Wiemy, że pewnie ponad połowa społeczeństwa tuż po przebudzeniu, zanim zrobi cokolwiek innego, pije kawę. Intuicyjnie, im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym jest ona mocniejsza. Do tej pory mieliśmy ograniczoną wiedzę na temat tego, co dzieje się z organizmem, gdy pierwszą rzeczą, jaką mu dostarczamy, jest kofeina, ale nowe badanie zupełnie zmieniło nasz punkt widzenia. Nigdy nie rozpoczynajmy dnia od kawy. Nigdy – mówi dla CNN profesor James Betts, dyrektor Centrum Odżywiania, Ćwiczeń i Metabolizmu na Uniwersytecie w Bath w Wielkiej Brytanii.

źródło: canva

źródło: canva

Jak poranna kawa wpływa na nasz organizm?

Przede wszystkim picie kawy na pusty żołądek może stymulować produkcję kwasu żołądkowego, co prowadzi do problemów, takich jak niestrawność, wzdęcia i nudności. Dodatkowo, gdy pijesz kawę z od razu po przebudzeniu, zwiększa się produkcja kortyzolu, co może negatywnie wpływać na wagę i gospodarkę hormonalną.

Co więcej, picie kawy na czczo może również zaburzać kontrolę poziomu cukru we krwi, w konsekwencji prowadząc do drgawek, wstrząsów i innych negatywnych efektów, w tym zmian nastroju. Ponadto picie kawy na pusty żołądek wpływa na pracę tarczycy, a dokładniej na wchłanianie lewotyroksyny (syntetyczny hormon tarczycy), oddziaływując w ten sposób na konwersję hormonów T4 do T3.

źródło: canva

źródło: canva

Wreszcie, picie kawy z samego rana zwiększa stres oksydacyjny i indukuje stany zapalne w całym organizmie. Może to prowadzić do zmęczenia, problemów skórnych, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych.

Jeśli więc chcesz czerpać korzyści z kawy, najlepiej wypij ją późnym rankiem, krótko po śniadaniu. Pomoże to uniknąć potencjalnych konsekwencji zdrowotnych picia kawy na pusty żołądek.

Może Cię zainteresować