Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowe zakupyZdrowie

Kawa dobra dla zdrowia i sylwetki. Są jednak pewne warunki, których musimy przestrzegać

Ludzie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich nie pije kawy, bo nie przepada za jej smakiem lub też obawia się jej skutków ubocznych. Druga grupa z kolei uwielbia smak kawy, pije ją regularnie w mniejszych lub większych ilościach wychodząc z założenia „jest kawa, jest życie”. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, kawa może mieć bardzo korzystny wpływ dla naszego zdrowia i sylwetki o ile będziemy przestrzegać pewnych warunków. Zanim jednak do tego przejdziemy, skupmy się na mitach związanych właśnie z kawą. Czas położyć im kres!

Mity związane z kawą

  • „kawa odwadnia” – bardzo możliwe, że spotkałeś się z tym stwierdzeniem, które ma niewiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości kawa ma pewne właściwości moczopędne, co mogłoby sugerować, że możemy się odwodnić. Z drugiej zaś strony u osób, które piją kawę regularnie, efekt moczopędny zanika, więc nie mamy się czego obawiać. Nasuwa się jeszcze pytanie, czy osoba, która pije kawę rzadko, może się odwodnić? Teoretycznie jest taka szansa. Trzeba by było jednorazowo przyjąć dawkę około 500 mg kofeiny, co jest równowartością pięciu kubków kawy. W praktyce nikt, kto nie pije kawy regularnie, nie będzie pił pięciu filiżanek kawy, tak więc śmiało możemy założyć, że kawa nie odwadnia.
  • „kawa wypłukuje wapń oraz magnez” – filiżanka kawy zawiera około 20 mg magnezu, więc w zasadzie więcej go przyswajamy niż wydalamy. Jak kawa ma się do wapnia? Kawa faktycznie może wypłukać około 4 mg wapnia, jednak w ciągu dnia przyjmujemy średnio 500 mg. 4 mg wypłukiwane przez kawę są więc bardzo śladową ilością. Jeśli więc nie pijemy więcej niż 5-6 filiżanek kawy dziennie, to nie mamy się czego obawiać.
kawa i jej wpływ na zdrowie i sylwetkę
Pixabay

Kawa i jej wpływ na zdrowie i sylwetkę

Kawa, najlepiej bez cukry i innych dodatków, może bardzo korzystnie wpływać na nasz stan zdrowia. Przede wszystkim ma potencjalne właściwości ochronne przeciwko rozwojowi takich chorób, jak:

  • nowotwór prostaty,
  • nowotwór wątroby,
  • nowotwór jelita grubego,
  • cukrzyca typu II
Kawa dobra dla zdrowia i sylwetki. Są jednak pewne warunki, których musimy przestrzegać
Pixabay

Jaki wpływ ma kawa na formę fizyczna i sylwetkę? Tutaj również możemy powiedzieć wiele dobrego. Kofeina zawarta w kawie to bardzo często składnik tzw. spalaczy tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ kofeina działa na nas pobudzająco (maskuje efekty zmęczenia), przez co wydatkujemy więcej energii w ciągu dnia. W praktyce oznacza to tyle, że zamiast siedzieć w domu na kanapie przed telewizorem, istnieje większa szansa, że zaczniemy coś robić, przez co spalimy więcej kcal w ciągu dnia (tkanka tłuszczowa będzie się łatwiej spalać).

Kawa obniża również nasze łaknienie, przez co jest szansa, że w ciągu dnia zjemy mniej, a tym samym dostarczymy mniej kcal, co będzie miało korzystny wpływ na naszą sylwetkę.

Źródła: