Kategorie Medycyna naturalnaZdrowie

Katar atakuje? Sprawdź, jak odetkać nos szybko i skutecznie

Katar atakuje zazwyczaj podstępnie i znienacka. Czasem wystarczy dosłownie chwila ekspozycji na zimne powietrze, by rano obudzić się z zatkanym nosem. Pytanie o to, jak odetkać nos jest chyba jednym z najczęściej pojawiających się w sezonie jesienno-zimowym. Jak możesz sobie ulżyć w prosty sposób?

Ulga przy zatkanym nosie – jak pozbyć się kataru?

Katar najczęściej towarzyszy przeziębieniu i innym chorobom dróg oddechowych, ale może także pojawić się niespodziewanie jako efekt przewiania. Stare porzekadło mówi, że katar nieleczony trwa tydzień, zaś leczony 7 dni. Wydaje się więc, że z uczuciem zatkanego nosa (a co za tym idzie – utrudnionego oddychania) należy się pogodzić i uzbroić w cierpliwość. Jednak zakatarzony nos wpływa fatalnie na nastrój i samopoczucie – powoduje uczucie duszności, pogarsza jakość snu, a także po prostu denerwuje. Warto więc poznać kilka sposobów na to, jak sobie ulżyć. W aptece nie brak wielu specyfików mających pomóc oczyścić zatkany nos. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najłatwiejsze, bowiem wystarczy iść do apteki, a następnie w odstępach czasu aplikować krople. Sposób ten ma jednak także drugą stronę medalu: długotrwałe używanie kropli może powodować negatywne następstwa zdrowotne. Jeśli więc dolegliwości stają się na tyle dokuczliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto wypróbować patenty naszych babć. Są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Nos możesz odetkać bowiem za pomocą domowych sposobów – bez kropli aptecznych. Co ważne, metody te możesz stosować także u dzieci.

jak odetkać nos

Sprawdzone sposoby na to, jak odetkać nos podczas kataru

Jedną z najstarszych i zarazem najbardziej skutecznych metod na odetkanie nosa jest robienie inhalacji (inaczej zwanych parówkami). Do w miarę szerokiego naczynia wystarczy wlać gorącej (ale nie wrzącej) wody, dodać ziół lub olejku eterycznego, nachylić się i wdychać taki napar przez kilkanaście minut. Głowę i przestrzenie między nią a naczyniem trzeba nakryć ręcznikiem, by ciepło nie uciekało. Taka kąpiel pomoże rozrzedzić wydzielinę zalegającą w nosie, a także wspomoże oczyszczanie zatok. Do takiego zabiegu najlepiej użyć rumianku, eukaliptusa, tymianku lub olejku sosnowego – wykazują one działanie rozkurczające, odkażające oraz wykrztuśne. Podobnie zadziała gorąca kąpiel z solą lub dodatkiem olejków eterycznych (tych samych, jakich używa się do inhalacji). Taki zabieg dodatkowo pomoże uporać się z przeziębieniem, jeśli to właśnie ono jest przyczyną niedrożnego nosa. Jeśli posiadasz urządzenie takie jak nawilżacz powietrza, teraz jest najlepsza okazja na jego wykorzystanie. Do wody dodaj także olejku eterycznego (jednego z powyższych). Działający przez kilka godzin nawilżacz nie tylko przyjemnie nawilży powietrze, ale także wypełni pomieszczenie zapachami, które wspomogą oddychanie. Inny sposób to wąchanie świeżo otwartego chrzanu (zwietrzały nie będzie miał takich właściwości) – zaciąganie się tym ostrym zapachem także sprawi, że nos nieco się udrożni. Doskonale sprawdzą się także ostre przyprawy do jedzenia. Najlepszy będzie właśnie chrzan, ale także papryka, cebula i pieprz. Podczas kataru i przeziębienia spożywaj także świeży czosnek: wykazuje on działanie podobne do antybiotyków, dzięki czemu szybciej uporasz się z niedyspozycjami organizmu. Warto także zadbać przede wszystkim o ciepło, bowiem to właśnie ono najlepiej wspomaga oczyszczanie zatkanego nosa i leczenie przeziębienia. Ubieraj się ciepło, a na stopy obowiązkowo załóż grube skarpetki. Pij rozgrzewające napoje, zażywaj witaminy oraz wzmacniaj odporność. Wszystko to sprawi, że o wiele szybciej wrócisz do formy!