Kategorie CiążaZdrowie

4 najczęstsze mity o karmieniu dziecka piersią. Mamo, nie żyj w błędzie

Każda kochająca mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Począwszy od pierwszych dni życia maleństwa, niewątpliwie ogromny wpływ na jego zdrowie ma karmienie piersią. Nie ma się więc co dziwić, że miliony kobiet na całym świecie pragnie zgłębić tę wiedzę i uniknąć szkodliwych dla zdrowia dziecka zachowań.

Dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że z każdej strony jesteśmy dosłownie zalewanie masą różnego rodzaju informacji, trikami, sposobami, wskazówkami itp. Problem polega na tym, że wiele z nich mija się z prawdą. Nie inaczej jest w obszarze wczesnego macierzyństwa, gdzie także pojawia się wiele mitów. Czas stawić czoła błędnym przekonaniem w tym temacie!

Uroki wczesnego macierzyństwa

Zacznijmy od tego, że świeżo upieczona matka powinna o siebie dbać. Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajności. Jak we wszystkim, tutaj również należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Obalmy więc kilka popularnych mitów i pokażmy, jaka jest w danym przypadku prawda.

Freepik

#1 MIT: Picie herbatek ziołowych albo piwa bezalkoholowego wspomaga laktację

Żadne wiarygodne badania nie potwierdziły na dzień dzisiejszy prolaktogennego działania ziołowych herbat i produktów ziołowych. Istnieją natomiast badania, które przemawiają za ich przeciwwskazaniem – tyczy się do zwłaszcza działania poszczególnych roślin zielarskich, które mogą być niebezpieczne dla dziecka podczas ciąży jak i karmienia piersią. Jak ma się do procesu laktacji słód jęczmienny? Choć pojawiły się pewne przesłanki, że może być on skuteczny, wciąż nie zostało to oficjalnie potwierdzone. Wiadomo natomiast, że jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Freepik

#2 MIT: Znaczne zwiększenie spożycia wody zwiększy laktację

Wiele mówi się o znaczeniu przyjmowania odpowiedniej ilości płynów w celu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele mam zastanawia się, ile wody pić podczas karmienia piersią, aby laktacja była na zadowalającym poziomie. Czy spożywanie nadmiernej ilości wody ma sens i może poprawić sytuację, w przypadku gdy mają za mało „mleka”, skoro mleko aż w 87% składa się z wody? Odpowiednie nawodnienie w przypadku kobiet karmiących piersią jest bardzo istotne. Zaleca się, aby spożycie wody, zwłaszcza wody niegazowanej naturalnego pochodzenia, podczas karmienia piersiązwiększyć o 700 do 1000 ml dziennie. Nie mniej jednak picie nadmiernej ilości wody (powyżej 3 litrów/dobę) wydaje się nie mieć sensu z prostego względu: zwiększenie ilości przyjmowanej wody nie spowoduje zwiększenia ilości pokarmu dla dziecka.

Jak więc rozwiązać ten problem? Przede wszystkim poszukajmy przyczyny niedostatecznej ilości pokarmu gdzieś indziej. Za taką sytuacją może stać np. zbyt rzadkie karmienie dziecka.

Freepik

#3 MIT: Karmienie piersią do snu lub w nocy może mieć zły pływ na zdrowie zębów dziecka

Nie ma nic złego w karmieniu dziecka piersią wieczorami lub nocą, a zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy warunkuje to prawidłowy rozwój maleństwa. Karmienie piersią do snu lub w nocy nie ma złego wpływ na zdrowie zębów dziecka, a wręcz przeciwnie. Istnieją badania, które wykazują, że karmienie piersią w okresie niemowlęcym chroni je przed próchnicą. Dodatkowo można wyróżnić co najmniej kilka korzyści karmienia wieczorami/nocą. Jak już wcześniej zostało wspomniane, przede wszystkim pomaga to w stymulacji wytwarzania pokarmu.

Freepik

#4 MIT: Mleko po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia traci na wartościach

To nie prawda, że mleko matki jest pełne niezbędnych do życia składników odżywczych tylko przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a później „traci na wartości”. Mleko matki zawsze będzie miało wartość odżywczą. Można natomiast zauważyć, że wartości te zmieniają się wraz zez wzrostem dziecka.

Źródła: www.ofeminin.pl
Fotografie: pl.freepik.com