×

Kardiolodzy zdradzają, o której godzinie warto pójść spać, w trosce o serce. Pora ma znaczenie!

Jeśli myślisz, że w przypadku snu tylko ilość snu ma znaczenie, to jesteś w ogromnym błędzie. Nie mniej ważna jest jego jakość i jak się okazuje pora, o której kładziemy się spać – zwłaszcza, w kontekście zdrowia naszego serca!

Kardiolodzy zdradzają, o której godzinie w trosce o serce warto pójść spać

Kardiolodzy od lat zalecają nam wysypianie się. Teraz nie mają wątpliwości, że godzina, o której udajemy się na nocną regenerację, jest równie ważna.

Organizm ma swój 24-godzinny wewnętrzny zegar, zwany rytmem dobowym, który pomaga regulować funkcjonowanie fizyczne i psychiczne – pisze dr David Plans z University of Exeter w Wielkiej Brytanii

Dr David Plans jest autorem badań, które wykazały, że zbyt wczesne lub zbyt późne kładzenie się spać zaburza rytm dobowy i ma negatywny wpływ na kondycję układu krążenia.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Badanie

Dr David Plans jest autorem badań, które wykazały, że zbyt wczesne lub zbyt późne kładzenie się spać zaburza rytm dobowy i ma negatywny wpływ na kondycję układu krążenia.

Royalty-free cardiology care photos free download | Pxfuel

W szeroko zakrojonym badaniu wzięło udział blisko 90 tys. osób. U każdej z nich przez 7 dni za pomocą specjalnego urządzenia noszonego na nadgarstku gromadzono dane na temat jakości snu – dane dotyczące zasypiania i budzenia się. Badanych obserwowano przez blisko kolejne 6 lat. W tym czasie monitorowano ich stan zdrowia przykładając szczególną uwagę do pracy układu krążenia. Na podstawie analizy wyciągnięto następujące wnioski.

Na problemy z sercem zapadali najczęściej Ci, którzy kładli się spać o północy lub później. Obliczono, że w przypadku tych osób ryzyko problemów z krążeniem wzrasta nawet o jedną czwartą!

Najmniej problemów z układem krążenia miały osoby, które regularnie kładły się spać między godziną 22 a 23. Przedział czasowy, który stanowi najlepszy moment, by udać się na nocny odpoczynek, określono mianem „złotej godziny”.

A Ty o której godzinie zazwyczaj kładziesz się spać? Przed północą czy po? Są to regularne godziny czy wręcz przeciwnie?

____________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Fot. Freepik (miniatura wpisu), www.maxpixel.net

Może Cię zainteresować