×

Nie pozwalaj dziecku kąpać się w fontannie. Konsekwencje mogą być bardzo poważne

Lato, słońce, upały. Często w takich chwilach jedyna rzecz, o jakiej marzymy, jest schłodzenie swojego rozgrzanego ciała. Nie inaczej jest w przypadku naszych pociech, zwłaszcza, kiedy w pobliżu znajduje się kusząca zimną wodą fontanna. Który maluch nie chciałby się w niej popluskać. W końcu to świetna zabawa, która, wydawać by się mogło, nie niesie za sobą praktycznie żadnego zagrożenia. Sanepid ma na ten temat zupełnie odmienne zdanie i ma ku temu podstawy.

Sanepid wielokrotnie już ostrzegał przed kąpielami w fontannach. Ostrzega również teraz

Fontanny to element dekoracyjny miast i jako takie nie służą zaspokajaniu pragnienia czy potrzeby kąpieli. To jednak nie jedyny argument, który przemawia za tym, aby nie korzystać z fontann miejskich.

Zarówno w Polsce, jak i wielu innych państwach europejskich, nie ma szczegółowych regulacji prawnych odnośnie czystości wody w fontannach. Zacznijmy więc od tego, że sanepid nie ma obowiązku i nie kontroluje czystości wody w fontannach, która krąży w obiegach zamkniętych. Chcąc, żeby była ona czysta i bezpieczna do kąpieli zwłaszcza dla najmłodszych, należałoby ją dezynfekować odpowiednimi środkami, jak to ma miejsce chociażby w basenach. Czystość wody w fontannach pozostawia natomiast wiele do życzenia, a związku z czym czyha w niej cała masa zagrożeń. Zagrożeń, do których możemy zaliczyć bakterie, wirusy, grzyby czy odchody zwierząt, a niekiedy niestety także i ludzi, zwłaszcza bezdomnych.

Pamiętajmy, że już nawet zwykłe moczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a zwłaszcza dla zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy dopiero co się rozwija.

Konsekwencje

W konsekwencji poprzez kąpiel w fontannie można więc zarazić się m.in. gronkowcem, pałeczkami legionelli, salomellą, bakteriami E.coli czy enterokokami. Do tego dochodzą różnego rodzaju infekcje, jak chociażby zapalenie płuc i inne schorzenia dróg oddechowych, zapalenie spojówek, zapalenie uszu, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy grzybica stóp.

Na schorzeniach jednak nie koniec. Ze względu na to, że kąpiele w fontannach są zabronione, możemy dostać z tego tytułu mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Takie mandaty wystawiają strażnicy miejscy.

Alternatywne rozwiązania

Choć fontanny wonne niewątpliwie mogą być kuszące, istnieją inne rozwiązania, które pozwolą nam się schłodzić. W upalne dni w miastach często możemy znaleźć rozstawione kurtyny wodne lub zraszacze, do których woda jest doprowadzana z wodociągów. Należy jednak pamiętać, że woda z kurtyn ze względu na swoją funkcję służy do schładzania, a nie do picia – Inspekcja Sanitarna nie bada wody bezpośrednio z kurtyn wodnych. Inną, świetną alternatywą na upalne dni są otwarte i zamknięte pływalnie.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować