Kategorie Choroby kobieceChoroby męskieZdrowie

5 objawów, które mogą świadczyć o występowaniu kamieni nerkowych w Twoim organizmie

Kamienie nerkowe tworzą się mniej więcej trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet i mogą wystąpić u osób w każdym wieku. Choroba rządzi się swoimi prawami, bowiem początkowo objawy mogą być bardzo niepozorne. Kiedy natomiast kamica się rozwinie, ból potrafi zwalić z nóg nawet największego twardziela. Warto więc wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy i kiedy możemy się spodziewać, że z naszymi nerkami dzieje się coś niedobrego.

Oto lista objawów, które mogą wskazywać na to, że masz kamienie nerkowe. Dokładnie je przeanalizuj, a jeśli zaobserwujesz któryś z nich u siebie, nie zwlekaj i udaj się do lekarza

#1 Silny ból w okolicach bioder

Jednym z objawów, który powinien zapalić w Twojej głowie czerwoną lampkę, jest silny ból w dolnych partiach brzucha, pleców lub w pachwinie. Przyczyną bólu może być przemieszczanie się kamienia, który w konsekwencji może utknąć w moczowodzie powodując nacisk na nerki. Kiedy kamień zmienia swoje położenie, ból może przechodzić począwszy od pleców, a na pachwinie kończąc.

ból w biodrach
źródło: canva

#2 Zauważalne zmiany podczas oddawania moczu

Kamienie nerkowe mogą wywołać zmiany podczas oddawania moczu. Możemy zaliczyć do nich:

  • uporczywe i częste pragnienie oddawania moczu – występuje najczęściej wtedy, gdy kamień zaczyna się przemieszczać. Możliwe jest także uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
  • mniejszą ilość wydalanego moczu – jest to związane z kamieniami, które utknęły w moczowodzie. Kamieniami, które w najgorszym przypadku mogą nawet całkowicie zatrzymać przepływ moczu
  • krew w moczu – objaw ten występuje najczęściej w przypadku pojawienia kamieni w drogach moczowych. Możliwe jest także zmętnienie moczu i nieprzyjemny zapach, co może sygnalizować infekcję nerek
5 objawów, które mogą świadczyć o występowaniu kamieni nerkowych w Twoim organizmie

#3 Dreszcze i gorączka

Wysoka temperatura i nieustające dreszcze mogą oznaczać infekcję dróg moczowych lub nerek. Brak reakcji może być przyczynić się do powstania powikłań powiązanych z kamicą nerkową.

Kamienie nerkowe objawy
Needpix

#4 Nudności

Nudności, którym zwykle towarzyszą wymioty. Wynika to z faktu, że nerki i przewód pokarmowy mają wspólne połączenie nerwowe, co oznacza, że tego typu objawom może towarzyszyć również silny ból.

5 objawów, które mogą świadczyć o występowaniu kamieni nerkowych w Twoim organizmie
Flickr

#5 Osłabienie i zmęczenie

Nerki nie pracują na pełnych obrotach, jeśli zmagają się z zalegającym kamieniem. Z tego powodu w organizmie może nie być do końca oczyszczany, co może wpływać na samopoczucie. Przewlekłe zmęczenie, któremu może towarzyszyć silny ból, również może być oznaką problemów z nerkami.

5 objawów, które mogą świadczyć o występowaniu kamieni nerkowych w Twoim organizmie
Maxpixels

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych

Jesteś podatny na kamienie nerkowe jeśli:

  • pijesz za mało wody
  • masz krewnych, którzy zmagają bądź zmagali się z kamicą nerkową
  • dostarczasz organizmowi zbyt dużo cukru, sodu i wapnia
  • dostarczasz organizmowi zbyt dużo witaminy D
  • masz nadwagę

Jeśli powyższe punkty nie są Ci obce, warto udać się na konsultację do lekarza. Pamiętaj, że robisz to w trosce o swoje zdrowie. Zdrowie, które masz tylko jedno.

Źródła: brightside.me