×

Przedstawiono kalendarz szczepień 2020. Na co i kiedy szczepić dzieci?

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) po raz kolejny przedstawił kalendarz szczepień ochronnych. W rozporządzeniu znajdziemy aktualne wytyczne dotyczące szczepień obowiązkowych i bezpłatnych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także zalecanych, czyli dodatkowych i odpłatnych. Jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie zalecane? Kiedy i na co szczepić dzieci?

Szczepienia obowiązkowe w pierwszym roku życia

Obowiązkowe szczepienia dla najmłodszych mają za zadanie chronić maleństwa przez gruźlicą, wirusowym zapaleniem wątroby typu B, tężcem, błonicą, krztuścem, odrą, świnką, różyczką, polio, Hib oraz pneumokokami.

Pierwsze szczepienia – na gruźlicę i wirusowe zapalenie wątroby typu B – mają miejsce już w pierwszej dobie życia dziecka. Kolejna seria szczepień odbywa się po ukończeniu szóstego tygodnia życia dziecka. Wtedy przychodzi czas na szczepionki na WZW typu B (druga dawka), błonicę, tężec i krztusiec, Hib i pneumokoki. Po ukończeniu 14 tygodnia życia podaje się drugą dawkę szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, Hib, polio i pneumokoki. Między piątym a szóstym miesiącem podaje się drugą dawkę szczepionki na pneumokoki oraz trzecią dawkę szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec oraz trzecią dawkę na Hib i drugą dawkę na polio. W siódmym miesiącu życia dziecka podajemy jeszcze trzecią dawkę szczepionki na WZW typu B.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Szczepienia obowiązkowe w drugim roku życia

W tym przedziale wiekowym szczepień jest już zdecydowanie mniej. Pomiędzy 13 a 15 miesiącem życia dziecko szczepi się przeciwko odrze, śwince i różyczce, a także podawana jest trzecia dawka szczepienia na pneumokoki. Po 16. miesiącu życia dziecko szczepi się na błonicę, tężec i krztusiec (będzie to już czwarta dawka, polio (trzecia dawka) i Hib (czwarta dawka).

Sczepienia przypominające

Później jest już z górki, bowiem na kolejne szczepienia przychodzi czas dopiero w szóstym roku życia. Mowa wtedy o tzw. szczepieniach przypominających. Szczepieniach przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince i różyczce. Następne szczepienia przypominające mają miejsce średnio co 4-5 lat. W 10. roku życia szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. W 14. roku życia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. W 19. roku życia przeciw błonicy i tężcowi.

Poniżej przedstawiamy grafikę obrazującą kalendarz szczepień na 2020 rok

Kalendarz szczepień ochronnych 2020 grafika MK

Kalendarz szczepień ochronnych 2020 grafika MK

Szczepienia skojarzone

Zdarza się, że dzieciom podaje się tzw. szczepionki skojarzone. Istnieją także szczepionki wysoko skojarzone, które np, 6w1 czy 5w1. Jak sama nazwa wskazuje szczepionka 6w1 w jednym wkłuciu uodparnia aż przed sześcioma chorobami (WZW B, Hib,  polio, błonicą, krztuścem i tężcem). Szczepionka 5w1 uodparnia przed błonicą, tężcem, krztuścem, polio oraz Hib (oddzielne wkłucie na WZW B). Szczepionki wysoko skojarzone są odpłatne.

Szczepienia zalecane

Szczepienia zalecane są odpłatne (w szczególnych przypadkach bezpłatnie). Zaliczamy do nich m.in. szczepienia przeciw: rotawirusom, grypie, meningokokom, wirusowi brodawczaka ludzkiego, WZW A, kleszczowemu zapaleniu mózgi oraz ospie wietrznej.

Źródła: www.edziecko.pl

Może Cię zainteresować