Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Pokazali, jak wygląda może wyglądać język osoby chorej na COVID-19. Różnice są diametralne

Gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, a także utrata smaku lub węchu to najczęstsze objawy zakażenia COVID-19. Rzadziej występujące to ból mięśni, ból gardła, biegunka, ból głowy czy zapalenie spojówek. Możliwe, że słyszałeś również o jeszcze innych, znacznie mniej powszechnych objawach koronawirusa, takich jak ból ucha, dźwięczenie lub zawroty głowy. Okazuje się, że jest jeszcze jeden objaw, który zasługuje na uwagę. Jest to tzw. „język covidowy”.

Zmiany na języku wywołane COVID-19

Jak wynika z badań opublikowanych w „British Journal of Dermatology”, u znacznej liczby osób chorych COVID-19 podczas zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 pojawiają się guzy, stany zapalne i obrzęk języka. Zdaniem prof. Thomaas Russo z Uniwersytetu w Buffalo w USA objawy te nie są zaskoczeniem. Wirusy często powodują zarówno wysypki, jak i zmiany w błonach śluzowych, takie jak wrzody lub plamy w obrębie ustnej. SARS-CoV-2 został już powiązany z wieloma chorobami skóry, dlatego takie zmiany nie powinny nikogo dziwić.

język covidowy
Pixinio

Hiszpańscy lekarze opisali leczenie pacjentów z objawami skórnymi. Spośród ponad 660 pacjentów aż 46% badanych miało jakąś formę objawów skórno-śluzówkowe, z czego 25% miało zmiany w obrębie jamy ustnej – najczęściej były to wypukłe guzki na językach, zapalenie i zaczerwienienie języka oraz owrzodzenia. Wielu pacjentów zgłaszało także uczucie pieczenia w ustach lub utratę smaku.

Aby jeszcze bardziej zobrazować o czym mowa, opublikowano zdjęcia dwóch języków osób chorych na COVID-19. Na jednym z nich widzimy obrzęk wraz z guzkami (zdj. po lewej), a na drugim obrzęk z czerwonymi plamami (zdj. po prawej). Dobra wiadomość jest taka, że objawy widoczne w jamie ustnej okazały się być przejściowe.

język covidowy
British Journal of Dermatology

Zdaniem ekspertów przypadki języka covidowego są rzadko zgłaszane i badane z prostego powodu. Badanie jamy ustnej zwiększa ryzyko zakażenia. Jeśli już dochodzi do wizyty u lekarza, pacjenci zwykle mają założone maseczki, przez co lekarze nie mają możliwości zauważenia zmian w obrębie jamy ustnej. Z tego też powodu wciąż nie ma wystarczających danych, aby rozpoznać i sprecyzować zmiany na języku oraz w obrębie jamy ustnej, które pozwoliłyby określić, że mamy do czynienia z zakażeniem COVID-19.

język covidowy
Pixabay

Zmiany w jamie ustnej, a zwłaszcza na języku nie muszą oznaczać, że masz COVID-19. Nie mnie jednak warto w tym przypadku skonsultować to z lekarzem

Zauważyłeś zmiany na swoim języku? Po pierwsze, nie panikuj. Zmiany w jamie ustnej mogą być spowodowane wieloma czynnikami stresogennymi, w tym alergią czy infekcją. Samo zapalenie języka czy widoczne na nim grudki nie muszą oznaczać, że masz COVID-19.

Prawdopodobnie miałbyś inne objawy, o których wiadomo, że występują w przypadku COVID, takie jak gorączka, kaszel, duszność oraz utrata smaku i węchu – wyjaśnia dr Russo

Warto w takim przypadku udać się do lekarza, który może zlecić Ci wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Źródła: www.prevention.com, "British Journal of Dermatology"
Fotografie: "British Journal of Dermatology"