×

Masz zmiany na języku? Bardzo możliwe, że z Twoim zdrowiem nie jest najlepiej

Pokazywanie języka jest uważane w Polsce za nieuprzejme, podczas gdy w Tybecie z jest odbierane jako pozdrowienie. Bez względu jednak na sposób, w jaki odbierany jest wspomniany gest, nie zmienia to jednak faktu, że w wielu krajach (m.in. w tradycyjnej medycynie chińskiej) służy on do diagnozowania naszego stanu zdrowia. Choć prawdopodobnie ciężko Ci w to uwierzyć, wygląd Twojego języka może wskazywać na wiele problemów zdrowotnych. Warto więc dokładnie mu się przyjrzeć.

Język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób. Jak go oglądać?

Język należy oglądać rano, przez jedzeniem i umyciem dziennym. Z pewnością pomoże nam w tym światło dzienne. Podczas obserwacji warto zwrócić uwagę na powierzchnię, kolor i wielkość.

Mapa języka

Mapa topograficzna obrazuje zależność pomiędzy określonymi czynnościami języka, a organami wewnętrznymi. Zmiany w strukturze miąższu, zmiany koloru i obecność nalotu powinny być dla nas ostrzeżeniem. Mogą bowiem sygnalizować zaburzenia pracy poszczególnych narządów wewnętrznych.

Koniuszek języka

Z koniuszka języka możemy wyczytać nieprawidłowości funkcjonowania serca i jelita cienkiego. Zaczerwienienie w tym obszarze lub czerwone punty mogą sugerować wysoki poziom lęku, stresu, a także mogą wiązać się z fobiami, celiakią czy zaburzeniami obsesyjno – kompulsywnymi.

Za koniuszkiem języka

Tutaj znajdziemy nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego i odpornościowego. Zaczerwienienie lub czerwone punktu mogą wskazywać na zapalenie oskrzeli, gruźlicę, rozedmę lub zapalenie płuc.

Prawa i lewa strona języka

Prawa i lewa strona powie więcej na temat stanu Twojej wątroby. Poszerzony język może oznaczać nieprawidłowości w postaci zapalenia, stłuczenia bądź powiększenia wątroby, ale również niskie zużycie energii czy wzdęcia. Znacznie bardziej niepokojącym sygnałem powinny być natomiast dla Ciebie niebiesko-zielone lub fioletowe plamy po bokach językach, które mogą oznaczać raka lub marskość wątroby.

Centrum języka

Centralna część języka informuje o pracy żołądka, śledziony i trzustki. Czerwone plamy lub żółtawa powłoka mogą wskazywać na zaburzenia żołądkowo-przełykowe, którym może towarzyszyć biegunka lub zaparcia.

Tylna część języka

Tylna część języka może wskazywać na zaburzenia pracy nerek, pęcherza moczowego, gruczołów płciowych czy układu hormonalnego. Żółta powłoka może oznaczać rozwój infekcji pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, występowanie kamieni nerkowych czy niewydolność nerek.

Popękany język i nieregularne czerwony plamy

Otwierasz buzię i widzisz, że Twój język nie jest w najlepszej kondycji tzn. jest popękany? Prawdopodobnie jest to oznaką małej ilości płynów w komórkach i zbyt gęstej krwi, co może skutkować udarem lub zakrzepicą. Kolejnym niepokojącym objawem powinna być głęboka bruzda pośrodku języka, która może być objawem nadkwasoty. Nieregularne czerwone plamy miejscami pozbawione brodawek mogą być oznaką zakażenia grzybicznego jamy ustnej, alergii lub łuszczycy.

Jeśli odnotowałeś którykolwiek z tych objawów na swoim języku, nie panikuj. Najrozsądniej będzie jednak udać się na wizytę do lekarza, który będzie mógł postawić bardziej szczegółową diagnozę.

Źródła: brightside.me, www.czytelniamedyczna.pl
Fotografie: Open mouth with upper and lower jaw, teeth, tongue, palate. (miniatura wpisu), www.medicalgraphics.de

Może Cię zainteresować