O stanie Twojego zdrowia dużo powie Ci… język. Może brzmi to dziwnie, ale to prawda!
Może trudno w to uwierzyć, ale nie warto tego bagatelizować. Wygląd języka może powiedzieć Ci bardzo wiele na temat Twojego zdrowia. Jest to bardzo cenne źródło informacji, które może pomóc Ci uniknąć wielu chorób, a nawet uratować życie.
Pewnie w tej chwili zastanawiasz się jak to wszystko działa? Otóż wystarczy, że otworzysz usta i dokładnie przyjrzysz się swojemu językowi. Różnego rodzaju przebarwienia, plamki, a nawet szczeliny mówią bardzo wiele o tym czego brakuje Twojemu organizmowi.
Znajdź wolną chwilę i zapoznaj się z tymi informacjami. Podziel się nimi również ze swoimi bliskimi.
Różowy i gładki

Jeśli Twój język jest różowy, wolny od plam i brudu, a jednocześnie jest na nim wiele brodawek (kubki smakowe), wszystko jest w porządku. Twój język powinien być trochę "wyboisty". Jak twierdzi Women's Health, jeśli Twój język jest zbyt gładki, możesz mieć niedobór witamin.
Czerwony i mięsisty

Jasnoczerwony kolor języka może być objawem niedoboru witamin. Jak zaznacza Cleveland Clinic czerwony kolor języka może oznaczać niedobór kwasu foliowego, bądź witaminy B-12. Dlatego też warto wziąć sobie do serca uwagi National Institutes of Health i zastanowić się nad wprowadzeniem do codziennej diety większej ilości zielonych warzyw liściastych.
Faliste krawędzie na języku

Jeśli na Twoim języku pojawił się obrzęk z charakterystycznymi małymi falami wokół krawędzi, może być to oznaka problemów z tarczycą. Jak podkreśla dr Jeremy Kaslow inne objawy na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę to: częste siniaki, zmęczenie, wypadanie włosów oraz niskie ciśnienie krwi. NIH z kolei zwraca uwagę na fakt, że obrzęk języka może być objawem odwodnienia, dlatego też warto upewnić się, że dostarczasz swojemu ciału wystarczającą ilość płynów.
Pęknięcia i szczeliny

Pęknięcia tego typu mogą być objawem choroby autoimmunologicznej, ale najprawdopodobniej nie jest to nic groźnego. Takie szczeliny pojawiają się zwykle kiedy jesteśmy młodzi i wraz z upływem czasu mogą się powiększać. Pamiętaj o regularnych wizytach u stomatologa, podczas których, jak radzi WebMD, możesz zapytać o powstałe szczeliny, jeśli obawiasz się, że może coś Ci dolegać.
Brązowa lub czarna powłoka

Jeśli Twój język jest czarny lub brązowy, może być to oznaka słabej higieny jamy ustnej. Problem ten może pojawić się również u pacjentów z cukrzycą lub osób, które przyjmują antybiotyki. Tego typu zjawisko zauważono również u niektórych pacjentów podczas chemioterapii. Cleveland Health Clinic podkreśla, że aby zapobiec rozwojowi bakterii, należy używać regularnie nici dentystycznych i szczotkować zęby.
Biała powłoka

Jeśli na Twoim języku pojawiła się biała powłoka, możesz skonsultować się z lekarzem. Jej przyczyną może być obecność pleśniawki (drożdży w ustach). Stan ten występuje częściej u niemowląt i osób z osłabionym układem odpornościowym. Jeśli palisz, biały nalot może być objawem leukoplakii, zmiany przedrakowej, dlatego też Cleveland Health zaleca wizytę u stomatologa, lub lekarza.
Zmiany lub owrzodzenia

Jak twierdzi Reader's Digest tego typu zmiany mogą być oznaką stresu lub raka. Zazwyczaj owrzodzenia znikają same w ciągu tygodnia, choć mogą być bardzo bolesne przez kilka dni. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz na swoim języku czerwone plamki i rany, które będą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Może być to objaw raka jamy ustnej.
Nie lekceważ tego jak wygląda Twój język. Wystarczy kilka minut, nawet podczas szczotkowania zębów, aby sprawdzić czy wszystko z nim w porządku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą. W końcu chodzi o Twoje zdrowie.