Kategorie OdżywianiePoradyZdrowie

Badania wykazały, że jedzenie o tej porze dnia skraca życie

Do tej pory były to tylko domysły. Jednak teraz naukowcy potwierdzili, że jedzenie późnym wieczorem skraca życie. Spożywanie posiłków tuż przed snem ma bardzo negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie. Przekonaj się dlaczego?

Wieczorne jedzenie jest dość powszechnym sposobem odżywiania się Polaków. Niestety przez życie w ciągłym biegu jemy nieregularnie, nie dojadamy za dnia i rekompensujemy to sobie w porze kolacji. Badanie opublikowane w „Science” pokazuje, że późne spożywanie posiłków sprzyja szybszemu starzeniu się organizmu oraz skraca życia.

źródło: canva

Jak powinny wyglądać pory posiłków

Na Uniwersytecie w Dallas przeprowadzono ciekawy eksperyment na zwierzętach. Podzielono je na dwie grupy. Jedna nich jadła posiłki w określonych porach, natomiast druga grupa mogła jeść tyle ile chce i kiedy chce. Badanie wykazało, że zwierzęta którym dawkowano posiłki żyły o prawie 20% dłużej niż druga grupa. Długość ich życia w porównaniu z normą wzrosła o 35%.

Kiedy jesz wcześniej, twoje ciało ma więcej czasu na strawienie jedzenia i wykorzystanie energii z tego jedzenia. Kiedy jesz później, twoje ciało próbuje strawić jedzenie podczas snu, co może prowadzić do problemów, takich jak niestrawność lub refluks żołądkowy – tłumaczy dr Onyx Adegbola, naukowiec i lekarka zajmująca się m.in. zdrowym stylem życia.

źródło: canva

Wieczorne jedzenie

Jedzenie późnymi wieczorami może spowodować zaburzenie rytmu dobowego organizmu. Wynika to z tego, że nasz wewnętrzny zegar regulowany jest przez ilość dostarczanego światła, jedzenie oraz stres. Dlaczego też kiedy jemy późno w nocy lub przed pójściem spać nasz organizm nie może w pełni się wyciszyć i zregenerować.

A to z kolei może to prowadzić do problemów, takich jak bezsenność, która jest powiązany z problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, choroby serca i cukrzyca – podsumowała Adegbola.

źródło: canva

Aby tego uniknąć powinniśmy lepiej planować posiłki, a ostatni z nich spożywać nie później niż 3 godziny przed pójściem spać.

Źródła: zdrowie.wprost.pl