×

Tylko jedno piwo dziennie. Jakie skutki może mieć picie jednej butelki trunku każdego dnia?

Na pytanie, czy piwo szkodzi zdrowiu, odpowiedź może być tylko jedna: TAK. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi i wypicie lampki wina czy szklanki piwa od czasu do czasu prawdopodobnie nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Ba, są nawet badania, które wykazują pozytywny wpływ niewielkich ilości alkoholu na zdrowie, o czym już pisaliśmy TUTAJ.

Jedno piwo to stosunkowo niedużo. Czy może mieć ono jednak negatywny wpływ na nasze zdrowie, gdybyśmy pili jedną butelkę tego „lekkiego” trunku każdego dnia? Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Jedno piwo dziennie: wpływ na masę ciała

Piwo jest jednym z najbardziej kalorycznych alkoholi. Głównym winowajcom jest tutaj przede wszystkim słód, ale również dodatki. O jakiej kaloryczności mówimy? Wiele zależy od tego, czy piwo jest jasne, czy ciemne. Pół litra piwa jasnego to około 245 kcal. Ta sama ilość piwa ciemnego to już natomiast 340 kcal. Dla porównania: 100 g frytek typu fast food (jedna porcja) to 312 kcal, a 0,5 l Coca-Coli… 210 kcal, czyli mniej niż jasne piwo! Zdziwiony?

Picie jednego piwa każdego dnia co prawda nie wpłynie znacząco na wagę, ale kilka piw już tak. Warto mieć jednak świadomość, że alkohol prowokuje do spożywania większej ilości jedzenia, a to już może w znaczący sposób wpłynąć na naszą sylwetkę. Co istotne, równocześnie nie jest przyjmowanych wiele cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych.

Jedno piwo dziennie: uszkodzenie wątroby

Choć piwo nie jest mocnym trunkiem, częsta konsumpcja trunku może spowodować uszkodzenie wątroby, zwłaszcza, kiedy nie poprzestajemy na jednej butelce alkoholu dziennie. Alkoholowe uszkodzenie wątroby obejmuje: otłuszczenie wątroby, hepatopatię alkoholową i marskość.

Jedno piwo dziennie: odwodnienie

Piwo ma działanie moczopędne, przez co może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Poprzez częste oddawanie moczu pozbywamy organizm sodu i potasu. W sytuacji, gdy nie będziemy uzupełniać wspomnianych pierwiastków, możemy doprowadzić do problemów zdrowotnych. Do tych najłagodniejszych możemy zaliczyć oznaki osłabienia, zmęczenia czy skurcze mięśni. Tego typu objawy nie powinny być dla nikogo obojętne.

Jeno piwo dziennie: spadek funkcji poznawczych

W badaniu opublikowanym przez JAMA Network Open wykazano, że konsekwentne spożywanie piwa przez długi czas jest powiązane z ryzykiem choroby Alzheimera i demencji.

Jak przestać pić piwo codziennie?

Przede wszystkim spróbuj narzucić sobie autokontrolę i wyeliminować ten zwyczaj ze swojego codziennego rytuału. Jeśli nie potrafisz uporać się z tym szkodliwym nawykiem, skorzystaj z pomocy terapeuty, psychologa lub specjalisty od uzależnień. Ich zadaniem jest Ci pomóc. Musisz tylko sobie na to pozwolić.

Źródła: zywienie.abczdrowie.pl, stopuzaleznieniom.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować