×

WHO wydało nowe zalecenia. Jazda na rowerze może uchronić przed koronawirusem

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem i co zrobić, aby przebieg choroby był możliwie jak najlżejszy? W sieci i nie tylko pojawiło się już mnóstwo publikacji na ten temat. Jedne są oczywiste, inne mniej, a jeszcze inne wciąż nie zostały potwierdzone. Tymczasem WHO wydało nowe zalecenia. Okazuje się, że jazda na rowerze, która niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, może także w pewnym stopniu uchronić nas przed koronawirusem. Jak to możliwe i dlaczego warto przesiąść się na rower?

Korzyści płynące z jazdy na rowerze

Rowery cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością, o czym świadczą zarówno badania opinii publicznej, jak i tłok na ścieżkach rowerowych czy popularność wypożyczalni rowerów. To bardzo dobra informacja zważywszy na fakt, że jazda na rowerze niesie za sobą wiele korzyści. O zaletach korzystania z rowerów w trakcie pandemii przypomina też Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Jazda na rowerze: wzmacnia mięśnie ramion, brzucha, a zwłaszcza nóg, poprawia ogólną kondycję, pomaga zredukować masę ciała, poprawia zdrowie psychiczne, pozwala zaoszczędzić pieniądze, a także chroni przed chorobami. Wiele wskazuje na to, że w pewnym stopniu chroni także przed koronawirusem. W końcu to jedna z najlepszych metod na to, aby bezpiecznie i higienicznie poruszać się po mieście w trakcie pandemii koronawirusa.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

Portal bikeworld.pl donosi, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w ostatnim czasie specjalne zalecenia i wskazówki techniczne. WHO zachęca do tego, aby jako środek transportu wybierać rower, który pozwala na utrzymanie bezpiecznego dystansu od innych, zwłaszcza, kiedy jedyną alternatywą jest dla nas środek transportu publicznego. Ponadto jazda na rowerze może pomóc nam spełnić minimum dziennej aktywności fizycznej, co może być trudne do osiągnięcia, podczas gdy w dobie pandemii dostęp do wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej jest ograniczony, a znaczną część czasu spędzamy w domu na kanapie przed telewizorem czy fotelu przed komputerem.

Korzystanie z roweru

Choć jazda na rowerze może uchronić nas przed koronawirusem, należy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa, które jeszcze bardziej zminimalizują ryzyko zakażenia. Czyszczenie, dezynfekcja rączek, siodełka, bagażnika, sakwy czy naturalnie zasłanianie ust i nosa, które jest obowiązkowe, może wyjść nam tylko i wyłącznie na dobre.

Podejście w Polsce się zmieniło

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy w życie Polaków wchodziły kolejne obostrzenia, władze niekoniecznie przychylnie patrzyły na rowerzystów. Rowerzystów, którym za przemieszczanie się w ten sposób groził nawet mandat, choć nie było ku temu żadnej podstawy prawnej. Dzisiaj podejście do rowerzystów znacznie się zmieniło. Bez obaw o karę finansową można dojeżdżać rowerem do pracy, a także przemieszać się na nim po parkach czy lasach.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować