Kategorie NowotworyZdrowie

Jan Englert ma tętniaka aorty szyjnej. Znany aktor „modli się o szybką i zdrową śmierć”

Przed Janem Englertem bardzo ciężki okres, bowiem jego zdrowie zostało wystawione na poważną próbę. Lekarze wykryli u 78-latka tętniaka aorty szyjnej. Wiadomo już, że lekarze nie podejmą się operacji.

Jan Englert ma tętniaka aorty szyjnej

Smutna informacja ujrzała światło dzienne podczas ostatniej rozmowy aktora z dziennikarką Kamilą Drecką. Jan Englert ujawnił wówczas niepokojące informacje na temat swojego stanu zdrowia. Przyznał, że od wielu lat ma tętniaka aorty szyjnej i jego „okres gwarancyjny minął, jest na rękojmi”.

Mimo niepokojącej diagnozy aktor stara się podchodzić do choroby z humorem i dystansem.

Generalnie rzecz biorąc: lakier i blacha w porządku, ale co z układem wydechowym? Czy skrzynią biegów?

Instagram

Operacji nie będzie

Jan Englert nie trafi na stół operacyjne ze względu na wiek – operacja mogłaby być dla niego wyrokiem. Lekarze będą więc regularnie kontrolować stan zdrowia aktora i rozwój tętniaka.

Aktor dodał, że chce jedynie szybko umrzeć „by nie męczyć się jak roślina”.

A mnie się to podoba, bo jakbym nagle odłożył łyżkę, to na amen. Jeśli to wygląda na żart, śpieszę ze sprostowaniem: zupełnie nie żartuję! Naprawdę uważam, że najlepsze, co mogę zrobić dla siebie w swoim wieku, to modlić się o szybką i zdrową śmierć. Umrzeć zdrowym. To byłoby fantastyczne – powiedział Jan Englert

Na koniec wywiadów dodał, że „jego śmierć byłaby straszna dla bliskich, którzy zostają, ale dla klienta – idealna”.

Jan Englert ma tętniaka aorty szyjnej
Wikipedia

Tętniak aorty szyjnej

Tętniak aorty jest jej nadmiernym poszerzeniem, który rozwija się w ciszy. Mówiąc poszerzenie mamy na myśli poszerzenie o więcej niż 50% szerokości uznawanej w określonym odcinku za prawidłową. Ryzyko wystąpienia dolegliwości rośnie wraz z wiekiem. Często chory nie wie, że w jego organizmie rozwija się tętniak, który może nie dawać żadnych objawów. Największym zagrożeniem jest pęknięcie tętniaka.

Kim jest Jan Englert?

Jan Englert przyszedł na świat 11 maja 1943 roku w Warszawie. Jego życiorysem można by obdarować kilka osób. 78-latek, które zaliczany jest do grona najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych. 78-latek jest również reżyserem, pedagogiem, dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego.

Instagram

Aktor zagrał w takich produkcjach, jak: „Chyłka”, „Diagnoza”, „Obce niebo”, „Bogowie”, „Czas honoru” czy „Katyń”. Za swój wkład w polską kulturę zdobył wiele nagród, np. Nagrodę Złotego Hipolita (2019), Nagrodę Gustawa (2014) czy Super Wiktora (1999). Wszystkie historie aktora ukazały się w książce pt. „Bez oklasków”.

Instagram

Prywatnie Jan Englert był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Barbarą Sołtysik, ma troje dzieci, syna Tomasza i dwie córki, Katarzynę i Małgorzatę, natomiast z drugą żoną, Beatą Ścibakówną, ma córkę Helenę, która przyszła na świat w 2000 roku.

Życzymy dużo zdrowia!

Instagram
Źródła: "Bez oklasków", Interia
Fotografie: www.instagram.com