×

Jakie warzywa sadzić obok siebie, a które lepiej trzymać od siebie z dala?

Wraz z nadejściem wiosny ludzie zabierają się za uprawę swoich ogródków. To czas na plewienie i wysiew nowych roślin. Jeżeli również masz w planach takie przedsięwzięcia, zapoznaj się z listą warzyw które warto sadzić obok siebie i takie które lepiej trzymać od siebie z dala.

źródło: canva

źródło: canva

Jak sadzić warzywa, żeby cieszyć się owocnymi plonami?

Nie każde gatunki wpływają na siebie dobrze podczas wzrostu. Są jednak takie, które będą się wspomagały np. w walce ze szkodnikami. Dlatego przed wysiewem warto dowiedzieć się jak zrobić to najkorzystniej. Jeżeli tobie również marzą się warzywa z własnego ogródka, pomożemy Ci znaleźć najlepsze „grzędowe połączenia”.

Te warzywa warto sadzić obok siebie

Najważniejsze zasady współrzędnej uprawy roślin polegają na łączeniu gatunków warzyw pod względem:

– szybkości wzrostu,
– czasu jaki potrzebuje roślina do osiągnięcia dojrzałości,
– typu systemu korzeniowego.

Najlepiej obok siebie czują się:

źródło: canva

źródło: canva

+ marchew z cebulą – rośliny te wspierają się nawzajem w walce ze szkodnikami. Dzięki obecności cebuli, marchew chroniona jest przed połyśnicą marchwianką, natomiast cebula nie obawia się swojego szkodnika czyli śmietka cebulanka.

+ rzodkiewka z warzywami korzeniowymi – rzodkiewka idealnie sprawdzi się w sąsiedztwie np. marchwi. A to za sprawą jej szybkiego wzrostu. Pozwala to na zoptymalizowania powierzchni grządki oraz ułatwia urywanie chwastów z międzyrzędzi.

+ czosnek sprawdzi się przy wielu warzywach – warto zasadzić go obok roślin najbardziej narażonych na szkodniki np. truskawek, porzeczek czy pomidorów. Jego bardzo intensywny zapach odstrasza owady i dzięki temu nasze plony są bezpieczne.

źródło: canva

źródło: canva

+ pomidor i bazylia – są idealnym połączeniem nie tylko na talerzu. Dzięki obecności bazylii, pomidor chroniony jest przed przędziorkami, mszycami i mączlikiem szklarniowym.

+ fasola z miętą – podobnie jak w powyższym przypadku, zapach mięty nie przypadł szczególnie do gustu mrówką i pchełką ziemnym.

+ koper i warzywa kapustne – Bielnik jest najgroźniejszym szkodnikiem w stosunku do warzyw kapustnych. Dlatego warto obok ich uprawy posadzić koper, który skutecznie go odstraszy.

Tych warzyw nie należy sadzić obok siebie

Jeżeli chcemy uniknąć zahamowania wzrostu i szybszego rozprzestrzeniania się szkodników należy unikać sadzenia tych roślin blisko siebie:

– fasola z czosnkiem, cebulą, kapustą lub burakami – fasola hamuje rozwój wymienionych warzyw.

– kapusta i rzodkiewka z pomidorami – kapusta i rzodkiewka spowalniają kwitnienie pomidorów oraz hamują ich dojrzewanie.

– pomidory z papryką i ogórkami – te warzywa mają podobnych wrogów, przez co ich plony są bardziej narażone na szkodniki i choroby.

źródło: canva

źródło: canva

Źródła: www.msn.com

Może Cię zainteresować