×

Jaki jest najlepszy wiek aby zostać ojcem?

Możliwości reprodukcyjne u mężczyzn trwają zdecydowanie dłużej niż u kobiet. Dla przykładu najstarszy mężczyzna, który spłodził dziecko miał 92 lata. Eksperci nie zalecają jednak, aby zdecydować się na potomstwo w tak późnym wieku, gdyż niesie to za sobą większe ryzyko komplikacji.

Płodność u mężczyzn

źródło: canva

źródło: canva

Mężczyźni produkują plemniki przez całe życie. Mimo wszystko z wiekiem jakość plemników spada. Ulegają różnego rodzaju mutacjom genetycznym co wpływa na przenoszone prze nie DNA. W wyniku tego dochodzi do problemów z zapłodnieniem, ale również zwiększa się ryzyko, że dziecko urodzi się chore. Badani wykazały pewną korelacje pomiędzy zaawansowanym wiekiem ojców a występowaniem zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Potomstwo mężczyzn po 40 roku życia ma 5-ktrotnie większe ryzyko rozwoju zaburzeń autystycznych.

Jakie czynniki wpływają na jakoś nasienia i plemników?

źródło: canva

źródło: canva

W mężczyzn powyżej 35 roku życia obserwuj się pogorszenie parametrów nasienia, którymi są – liczba, kształt oraz ruchliwość plemników. W zdrowego mężczyzny liczba plemników uwalnianych w czasie pojedynczego wytrysku to 15 milionów plemników na mililitr. Jeżeli jest ich za mało szanse na zapłodnienie partnerki zmniejszają się. Ponadto aby mogło do tego dojść plemniki muszą być odpowiednio ruchliwe. Zapłodnienie jest możliwe przy ruchliwości na poziomie nie mniejszym niż 40%. Im procent ten jest większy tym szanse na ciąże również.

Czynnikami zmniejszające jakoś nasienia to:
– zła dieta,
– nadwaga i otyłość,
– palenie papierosów,
– spożywanie alkoholu lub narkotyków.

Aby mieć kontrolę nad jakością swojego nasienia należy regularnie badać jądra, sprawdzać czy nie pojawiają się żylaki powrózka nasiennego oraz przed planowaną ciążą poddać nasienie analizie. Można również zbadać poziom hormonów wpływającą na płodność np. testosteronu.

Jaki jest więc najlepszy wiek na zostanie ojcem?

źródło: canva

źródło: canva

Według ekspertów z biologicznego punktu widzenia, ojcem najlepiej zostać pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. W tym okresie jakoś nasienia jest najlepsza, więc możliwości zapłodnienia i zdrowie dziecka są na najwyższym poziomie.

Źródła: www.msn.com

Może Cię zainteresować