×

Jaki fotel do komputera wybrać, by praca była mniej obciążająca dla kręgosłupa?

Jeśli spędzasz przed komputerem znaczną część dnia, musisz pamiętać o jednym, a mianowicie odpowiednim fotelu, który pomoże zadbać Ci o Twoje plecy i kręgosłup. Wiele osób niestety nie daje sobie sprawy z tego, że wiele foteli najzwyczajniej w świecie nie sprawdza się podczas intensywniejszej pracy. Jaki więc powinien być dobry fotel do komputera? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Siedzący tryb życia

Wydawać by się mogło, że praca przed komputerem jest niemęcząca, a co więcej zupełnie nieszkodliwa dla naszego organizmu. Takiego zdania bardzo często są osoby, które nigdy nie pracowały w ten sposób. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Praca siedząca będąca bardzo często pracą umysłową nie tylko bywa męcząca, ale także i przede wszystkim szkodliwa. Wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej w niemal całkowitym bezruchu odbija się na kondycji praktycznie całego kręgosłupa, nadgarstków i wieloma niebezpiecznymi schorzeniami. Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej sprzyjają rozwojowi m.in. hemoroidów, żylaków, nadciśnienia, cukrzycy typu 2 czy problemom z jelitami.

Wygodny fotel do komputera pomoże choćby w części zniwelować te efekty

Jaki fotel do komputera wybrać, by pomógł nam zadbać o swoje zdrowie podczas codziennej pracy, a jednocześnie cieszyć się nim przez długie lata? Nie będziemy podawać Wam tutaj jednej marki i konkretnego modelu lecz zwrócimy uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Gdy weźmiemy pod lupę różnego rodzaju fotele, okazuje się, że nawet najbardziej komfortowe na pierwszy rzut oka krzesło do komputera nie zastąpi ergonomicznego fotela.

Fotel ergonomiczny, czyli jaki?

Na początek skupmy się na tym, czym jest ergonomia. Ergonomia to dziedzina nauki zajmująca się przystosowaniem wszelkiego rodzaju technologii do możliwości i potrzeb psychofizycznych ludzi. Jaki więc będzie fotel ergonomiczny? Ergonomiczny fotel zwany też przez niektórych krzesłem to mebel wykonany z uwzględnieniem kształtu ciała i anatomii ruchu. Kluczowe znaczenie będzie więc miała tutaj skuteczna regulacja czy odpowiednie wyprofilowanie dostosowane zarówno do naszego ciała, jak i do pracy. Pamiętaj, ze im bardziej dopasujesz dany fotel do kształtu swojego ciała – oparcie fotela powinno przylegać do całych pleców – tym skuteczniej będzie Ci służył.

Podstawowe cechy dobrego fotela ergonomicznego do pracy biurowej to:

  • wygodne podłokietniki
  • wiele różnego rodzaju regulacji m.in. regulacja kąta pochylenia oparcia, jego wysokości i głębokości siedziska, które powinno podpierać co najmniej 2/3 długości ud
  • zaokrąglone siedzisko z przodu dzięki czemu fotel nie będzie uciskać naczyń krwionośnych, które przebiegają pod kolanami, co pozwoli na prawidłową pracę układu krążenia
  • zagłówek do podparcia odcinka szyjnego kręgosłupa
  • podparcie dla lędźwiowej części kręgosłupa

Cena dobrego fotela

Za solidną jakość i wykonanie fotela, który będzie troszczył się o nasze zdrowie, trzeba zapłacić nieco więcej niż w przypadku pierwszego fotela. Ceny w tym przypadku zaczynają się zwykle od 500 złotych w górę. Choć to całkiem sporo, pamiętaj, że chodzi tutaj o Twoje zdrowie, a to może naprawdę ucierpieć, jeśli tylko spędzasz każdego kolejnego dnia przed swoim komputerem co najmniej kilka godzin. Zainwestuj więc w odpowiedni fotel, zanim zmusi Cię do tego Twoje zdrowie.

Źródła: www.elle.pl
Fotografie: www.pexels.com

Może Cię zainteresować