Naczelny lekarz USA pokazał, jak zrobić najprostsza maseczkę w domowych warunkach
Świat wciąż walczy z koronawirusem. Wirusem, który po wielu tygodniach boju nie daje za wygraną – świadczy o tym chociażby liczba zakażonych ludzi, która przekroczyła w sumie 1,35 mln przypadków. Tymczasem coraz więcej krajów wprowadza obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Maseczek, których dostępność jest znacznie ograniczona, nie mówiąc już o cenach, które dosłownie wystrzeliły w górę. Na szczęście możemy ją zrobić samemu w domowych warunkach. Jak?
Obowiązek noszenia maseczek
Coraz więcej krajów wprowadza obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych – 18 kwietnia zrobiły to Czechy, 1 kwietnia Ukraina. Takie zalecenie wydała również agencja CDC w USA, która rekomenduje, by każdy nosił maseczkę w miejscu publicznym. Tymczasem w Polsce wciąż nie są one obowiązkowe – szacuje się, że w trosce o własne bezpieczeństwo nosi je mniej niż 10% społeczeństwa. Czy słusznie? Jakiś czas temu do sieci trafiło nagranie, które pokazuje, że maseczki (nawet te najprostsze) znacznie ograniczają rozbryzg bakterii, a tym samym hamują rozprzestrzenianie się wirusa.
Jak wykonać najprostszą maseczkę?
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zapotrzebowanie na maseczki jest dzisiaj ogromne. Potrzebuje ich zwłaszcza personel szpitalny, który każdego dnia naraża swoje zdrowie i życia dla ratowania innych. Potrzebujemy ich również my chcąc uchronić się przed niewidzialnym niebezpieczeństwem. Problem w tym, że coraz ciężej można je dostać, a ich cena jest nawet kilkadziesiąt razy wyższa niż jeszcze kilka miesięcy temu! Na szczęście maseczkę można zrobić w domu.
Naczelny lekarz US, dr Jarome Adams, w krótkim nagraniu pokazał, jak zrobić maseczkę, nie mają nawet igły i nitki.
https://youtu.be/tPx1yqvJgf4
Główne zasady, którymi należy się kierować podczas przygotowywania maseczki:
- materiał, z którego zostanie wykonana maseczka, powinien być możliwe jak najgrubszy, a jednocześnie nie może utrudniać oddychania – gruba, bawełniana koszula powinna się świetnie sprawdzić
- przed założeniem maseczki i po jej dotknięciu zawsze myj ręce
- maseczka powinna dokładnie przylegać do twarzy jednocześnie zasłaniając nos i usta
- noś maseczkę jedynie w miejscach publicznych i ściągaj od tyłu po powrocie do domu – nie dotykaj miejsc, w którym przylegała do twarzy i pamiętaj o umyciu rąk
- nie noś maseczki zbyt długo – zmień ją, kiedy stanie się wilgotna
- raz wykorzystaną maseczkę wyrzuć lub wypierz w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza
- do maseczki, która zakrywa nam drogi oddechowe, trzeba się przyzwyczaić
Pamiętajmy jednak, że maseczka i mycie rąk to nie wszystko. Aby możliwie jak najbardziej ograniczyć przenoszenie się wirusa w miejscach publicznych, należy zachować co najmniej 2 metry odległości od innych.
Skąd zmiana stanowiska CDC?
Agencja CDC zmieniła swoje stanowisko pod wpływem nowych doniesień na temat COVID-19. Eksperci uznali, że walkę z epidemią mogą utrudnić osoby dotknięte wirusem, u których choroba się nie ujawnia. Sęk w tym, że mimo to są w stanie zarazić mnóstwo osób – wstępne dane CDC pokazują, ze ok. 25 procent zakażonych przechodzi COVID-19 bezobjawowo.
Zdaniem wirusologa i szefa chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, George Gao, to, że ludzie nie noszą maseczek w miejscach publicznych, jest „największym błędem, jaki popełniają USA i Europa”.