×

Oto, jak zmienia się twoja pochwa na przestrzeni lat. Co czeka Cię w najbliższej przyszłości?

Jeśli nie jesteś typem kobiety, która regularnie bada się tam na dole, możesz nie zdawać sobie sprawy, że Twoja pochwa, tak jak inne części Twojego ciała – również się starzeje.

<a href=healthybeautiful.info">

healthybeautiful.info

To nie tak, że z każdym mijającym rokiem widać różnicę. Alyssa Dweck, asystent profesora klinicznego położnictwa i ginekologii w Szkole Medycznej w Nowym Jorku oraz praktykujący ginekolog uważa, że w miarę upływu czasu nasze genitalia niewątpliwe ulegają zmianie. Ze świadomością, że to normalne łatwiej jest nam przebrnąć przez ten proces. Oczywiście każda pochwa, jak i każda kobieta jest inna.

Trzydziestolatki

<a href=freepik.com">

freepik.com

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mogą w tym wieku spodziewać się lekkiej suchości pochwy. Dweck mówi, że przyczyną mogą być zmiany  podczas owulacji, a to może ograniczyć naturalne zdolności nawilżania pochwy. Kolejna przyczyna może wydawać się skomplikowana i kontrowersyjna- mówi Stephanie S. Faubion, dyrektor biura Office of Women’s Health w Mayo Clinic i autor The Menopause soluton: „Myślimy, że niektóre kobiety mogą doświadczać suchości pochwy, która związana jest z używaniem antykoncepcji z powodu blokowania uwalniania hormonów męskich zwanych androgenami.”

W tym wieku kobiety również decydują się na wydanie na świat potomka. Oczywiście ciąża ma znaczny wpływ na wygląd i funkcjonowanie sromu i pochwy. Niektóre kobiety mogą zaobserwować u siebie nawet ŻYLAKI. Jest to spowodowane ogromnym obciążeniem podczas ciąży. Żylaki są popularne pod koniec ciąży jak i zaraz po urodzeniu.

Hormony ciążowe mogą również zmienić kolor sromu na ciemniejszy. Jest to normalne i nie trzeba się tym martwić. Mamy szczęście, że nasze pochwy i sromy radzą sobie na tyle dobrze, że wracają do kondycji sprzed ciąży wraz z upływem czasu. W tym okresie może wystąpić również uszkodzenie mięśni i nerwów, w związku z wysiłkiem jakiemu muszą sprostać podczas ciąży i porodu. Powinniśmy ćwiczyć zatem mięśnie Kegla i mięśnie dna miednicy, aby pomóc im wrócić do właściwego stanu.

Czterdziestolatki

<a href=freepik.com">

freepik.com

Jeśli regularnie się depilujesz możesz w tym okresie zauważyć szczególną zmianę w strukturze twoich włosów łonowych. Staną się one dużo słabsze i cieńsze. Przyczyną może być naturalna kolej rzeczy lub zmniejszone stężenie estrogenu. Srom i pochwa powoli przygotowują się do menopauzy w związku z czym możesz zauważyć jej okresową suchość oraz mniejszą elastyczność.

Pięćdziesięciolatki

<a href=freepik.com">

freepik.com

Menopauza powoduje znaczne zmiany. Nasze pochwy i sromy stają się mniej elastyczne, mniej nawilżone, przez co uprawianie seksu może wiązać się z nieprzyjemnym odczuciem pełnego pęcherza lub bólu. W tym okresie zmniejsza się również ilość estrogenu, a co za tym idzie dobroczynnych bakterii, które stwarzają optymalne środowisko i prawidłowe pH pochwy. Kiedy pH robi się bardziej kwasowe, okolice intymne stają się bardziej podatne na infekcje i zakażenia. Winić możemy również utratę elastyczności. W suchym i zacieśnionym miejscu łatwiej jest utrzymać bakterie niesprzyjające i doprowadzić do niechcianej infekcji.

Sześćdziesięciolatki

Uderzenia ciepła i nocne poty mogą utrzymywać się nawet do paru lat, ale z biegiem czasu sytuacja się unormuje. Niestety zmiany pochwy po menopauzie się pogłębiają. Niektórym paniom mogą towarzyszyć problemy z wypadaniem pochwy, która straciła swoją elastyczność.

Może Cię zainteresować