Kategorie UpałyZdrowie

Jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze zdrowie?

O zmianach klimatycznych robi się coraz głośniej. Ciężko nie zauważyć, że środowisko się zmienia, ale niestety na gorsze. Topnienie lodowców, podnoszący się poziom wód i cieplejsze temperatury to czynniki, które mają wpływ na nasze życie i zdrowie. „Zmiany klimatyczne nie są już problemem tylko dla niedźwiedzi polarnych”.

Zmiany klimatyczne jako największe globalne zagrożenie zdrowotne XXI wieku

Chcielibyśmy mówić tu o przesadzie, ale zmiany klimatyczne mają naprawdę duży wpływ na zdrowie człowieka i to na niezliczone sposoby. Postanowiliśmy przedstawić 6 z nich i to co powinieneś wiedzieć, aby chronić siebie i przyszłe pokolenia.

1# Podwyższenie temperatury

termometr wskazujący wysoką temperturę
źródło: canva

Upały towarzyszące nam od kilku tygodni są niezbitym dowody na to, że temperatura znacząco się zmienia. Wpływa to na nasze funkcjonowanie, samopoczucie, a w szczególności na jakość snu. Badania opublikowane w One Earth pokazują, że utrata snu wiąże się z gorszymi funkcjami poznawczymi i zmniejszoną odpornością na choroby, a także zwiększonym ryzykiem urazów, problemów z sercem i problemami ze zdrowiem psychicznym.

Ludziom trudniej jest spać w wyższych temperaturach, zwłaszcza tym, którzy nie mają dostępu do chłodzenia lub wentylacji – mówi ekspert

2# Zmieniające się wzorce pogodowe mogą sprzyjać rozwijaniu się chorób zakaźnych

komar, który roznosi malarię
źródło: canva

Zmiany klimatyczne takie jak rosnąca temperatura oraz zmniejszenie opadów mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się nosicieli chorób. Mowa tutaj o komarach i kleszczach pojawiających się w rejony, w których wcześniej nie występowały. Oznacza to, że malaria, denga i borelioza mogą pojawić się na obszarach na których nie były zagrożeniem.

Cieplejsze temperatury mogą również wpływać na szybkość wzrostu i replikacji niektórych patogenów

3# Zanieczyszczenie powietrza może utrudniać oddychanie

mężczyzna nie może oddychać przez zanieczyszczenie powietrza
źródło: canva

A to wiąże się z rozwojem wielu chorób układu oddechowego.

Cieplejsze temperatury powodują większe zanieczyszczenie ozonem lub smog, który powoduje uszkodzenie dróg oddechowych i zaostrza astmę oraz przewlekłe choroby płuc, takie jak rozedma płuc i zapalenie oskrzeli. Zanieczyszczenie ozonem może również powodować astmę – ostrzega ekspert

4# Rośliny produkują więcej pyłków

kobieta z alergią i pylące rosliny
źródło: canva

Więcej pyłków może pogorszyć alergie i choroby skóry, a niestety zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla i wyższe temperatury sprzyjają temu, że rośliny intensywniej pylą. Eksperci uważają że do 2040 roku średnia liczba pyłków będzie ponad dwukrotnie większa niż w 2000 roku.

Cieplejsze temperatury oznaczają również, że rośliny produkują więcej pyłku, a wiele osób cierpiących na alergie stwierdza, że ich alergie są gorsze, a sezon alergiczny jest dłuższy – mówi Rudolph z Harvard T.H. Chan School of Public Health

5# Ekologiczny lęk

kobieta doświadcza napadu lękowego
źródło: canva

Ludzie z niepokojem patrzą na to co dzieje się z naszym środowiskiem. Niektórzy z nich chcą temu zaradzić, ale poczynania jednej osoby niewiele zmienią jeżeli inni również się do tego nie przyłożą. Ponadto doświadczenie katastrof klimatycznych ma trwały wpływ na zdrowie psychiczne. Badania opublikowane w Kwartalniku Psychiatrycznym w 2020 roku wykazują, że katastrofy wywołane przez zmiany klimatu prowadzą do wzrostu spożycia alkoholu, niepokoju, gniewu i zespołu stresu pourazowego.

6# Upały mogą zwiększać ryzyko przewlekłych chorób

termometr wskazuje wysoką temperaturę
źródło: canva

Zmiany klimatu wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, ale również pogarszają wyniki leczenia nowotworowego. Spowodowane jest to tym, że klęski żywiołowe przyczyniają się do uwalniania materiału rakotwórczego do środowiska.

Ekstremalne upały naprawdę utrudniają regulację organizmu, co wpływa na osoby z chorobami układu krążenia, ale także z powiązanymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu – mówi ekspert i dodaje – To sprawia, że ​​ci ludzie są nieco bardziej podatni na odwodnienie, udar cieplny i stres cieplny.

Źródła: www.everydayhealth.com