×

Jak zareaguje Twój organizm, kiedy z dnia na dzień odstawisz kawę? Odpowiadamy!

Przeciętny Polak wypija 95 litrów kawy rocznie, co jest równomierne ze zużyciem 3 kilogramów ziaren. Food Research Institute podaje, że ponad 66% Polaków pije kawę regularnie, a ponad połowa rozpoczyna od niej każdy kolejny dzień. Według statystyk zajmujemy 11. miejsce na świecie pod względem ilości wypijanej kawy na jednego obywatela. A gdyby tak przestać pić kawę? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak odbiłoby się to na Twoim zdrowiu i codziennym funkcjonowaniu?

Jak zareaguje Twój organizm, kiedy z dnia na dzień odstawisz kawę?

Mówi się, że prawdziwy smakosz kawy ma dwie osobowości – jedna przed pierwszym łykiem kawy i druga po wypiciu filiżanki kawy. Te słowa są najlepszym dowodem na to, jak uzależniająca potrafi być kofeina. Każdy, kto zaczyna dzień od filiżanki kawy, wie, jak trudna jest rezygnacja z tej chwili rozkoszy, która otwiera nasze oczy. Warto jednak zastanowić się, jak reaguje ludzki organizm, kiedy spożycie kofeiny spadnie do zera. Czas na rozważania…

#1 Masa Twojego ciała może ulec zmianie

Zmiana masy ciała może wywołać stres, do którego może prowadzić odstawienie kawy. Kofeina działa niczym wzmacniacz dla naszego metabolizmu, co oznacza, że ciało „efektywniej spala kalorie”. Kiedy więc odstawimy kawę na bok, zapasy kofeiny, do której przyzwyczailiśmy nas organizm, wyczerpią się, a co za tym idzie, organizm może nie spalać już tak efektywnie kalorii, co może rzutować na przybraniu dodatkowej masy ciała. Z drugiej zaś strony jeśli przywykłeś do picia 3 słodzonych kaw z dodatkiem mleka lub bitej śmietany dziennie i nagle przestaniesz je pić, możesz stracić na wadzę, ponieważ obije się to na ilości dostarczanych kcal.

#2 Mogą pojawić się problemy z koncentracją

Picie kawy sprawia, że jesteśmy bardziej czujni, ponieważ kawa stymuluje uwalnianie dopaminy i adrenaliny, które zwiększają aktywność mózgu i podnoszą ciśnienie krwi. Oznacza to, że kiedy przestajemy pić kawę, możemy mieć trudności z koncentracją w pracy lub podczas wykonywania innych istotnych zadań, ponieważ mózg nie będzie stymulowany tak, jak był stymulowany dotychczas.

#3 Mogą wystąpić drżenia rąk

Choć brzmi „groźnie”, nie należy się tym zbytnio przejmować. Kofeina jest silnym stymulantem ośrodkowego układu nerwowego. Zdarza się, że niektórzy ludzie doświadczają drżenia rąk z powodu regularnego przedawkowywania kofeiny. To samo może tyczyć się osób, które piły duże ilości kawy i nagle ją odstawiają. Nie ma jednak powodów do zmartwień Niewygodne drżenia rąk powinny ustąpić do 9 dni od momentu wypicia ostatniej filiżanki kawy.

#4 Możesz mieć mniej energii

Jednym z głównych powodów, dla którego uzależniamy się od kawy, jest wzrost energii. Szacuje się jednak, że efekt ten utrzymuje się średnio przez 5 kolejnych godzin, dlatego wiele ludzi pije więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie. Efekt będzie zupełnie odwrotny, kiedy nagle odstawimy kawę. Większość osób uzależnionych od kofeiny niemal natychmiast odczuje wówczas zmęczenie.

Ile kawy dziennie pijesz? A może zaliczasz się do grona osób, które odstawiły ją na bok? Daj znać w komentarzach.

Źródła: brightside.me
Fotografie: Fot. Pixabay (miniatura wpisu), www.needpix.com

Może Cię zainteresować