Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Jak zarażamy się koronawirusem? Nagrali film, który doskonale to obrazuje

Jak zarażamy się koronawirusem? Ile osób może zarazić jeden chory na COVID-19? To pytania, które zadaje sobie dzisiaj wiele ludzi. Odpowiedź na nie została udzielona w ostatnim czasie za pomocą nagrania, które w prosty sposób pokazuje, z jak poważnym problemem przyszło nam się zmierzyć. Obejrzyj krótki film, a zrozumiesz, dlaczego lepiej zostać w domu i ograniczyć kontakty międzyludzkie.

Przenoszenie SARS CoV-2

Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową. Ma to miejsce podczas kichania, kasłania czy nawet zwykłej rozmowy z osobą zarażoną. To dlatego tak ważne jest, aby zachować odpowiedni odstęp od potencjalnie chorych osób (najlepiej odległość co najmniej 1,5-2 metrów), zasłaniać buzię podczas kichania czy kasłania za pomocą łokcia (nie dłoni!) i możliwie jak najczęściej i dokładnie myć dłonie przez minimum 30 sekund po to, aby nie gromadziły się na nich bakterie i zarazki, które nieświadomie możemy wprowadzić do swojego organizmu poprzez chociażby potarcie oka.

Pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że COVID-19 był w stanie wywołać pandemię, ponieważ nie charakteryzuje go wysoka śmiertelność (ogólny wskaźnik śmiertelności wynosi w tej chwili 3,4 proc., u seniorów jest znacznie większy), ale za to bardzo wysoki wskaźnik zaraźliwości. Co więcej, jedna osoba jest w stanie zarazić wiele osób – nie jedną czy dwie, jak podają niektóre źródła – jeśli tylko te nie zachowają należytych zasad ostrożności i higieny.

Nagranie przedstawiające, w jaki sposób rozprzestrzenia się koronawirus obejrzysz poniżej

Corona virus

Publiée par Song YU sur Samedi 21 mars 2020

12 porad, jak uchronić się przed koronawirusem

 1. Dbaj o swoją odporność
 2. Często myj ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj je płynami z alkoholem o stężeniu co najmniej 60%
 3. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust zwłaszcza nieumytymi rękami, aby nie przenieść wirusa na siebie
 4. Nie podawaj dłoni na powitanie
 5. Unikaj miejsc, w których przebywa wiele osób
 6. Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości od osób, które kaszlą, kichają lub mają gorączkę
 7. Jeśli Ty kaszlesz lub kichasz, zakryj usta i nos zgiętym łokciem, a najlepiej chusteczką, którą natychmiast wyrzucisz do kosza – nie zapomnij po tym dokładnie umyć rąk
 8. Stosuj zrównoważoną dietę (jedz codziennie około 5 porcji warzyw i owoców) i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu (wypijaj około 2 litrów płynów)
 9.  Unikaj wysoko przetworzonej żywności
 10. Dobrze się wysypiaj
 11. Oczyszczaj powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady, stoły, klamki – używaj do tego wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego
 12. Odkażaj często swój telefon np. używając chusteczek ze środkiem dezynfekcyjnym
Źródła: www.facebook.com, www.gov.pl
Fotografie: www.facebook.com