×

Jak zapobiec biegunce i zaparciom w czasie wakacji?

Każdy z nas potrzebuje wakacji. Jest to czas relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Nie można jednak zapomnieć o zdrowiu – w tym naszych jelitach, bo to może bardzo pokrzyżować nasze plany. Jak zapobiec rewolucjom żołądkowym w czasie wakacji?

Jelitowe problemy podczas podróży

źródło: canva

źródło: canva


Pierwsze nieprzyjemne problemy mogą pojawić się już na początku podróży. Chodzi o środki transportu, a w szczególności o samoloty. Gdy samolot wznosi się do góry ciśnienie atmosferyczne w kabinie zmienia się przez co uwięziony w naszych jelitach powietrza rozszerza się powodując dyskomfort w postaci wzdęć i bólu. To samo zjawisko odpowiedzialne jest za zatykanie się uszu podczas startu.

Biegunka i zaparcia

Kolejnym schorzeniem na które często skarżą się podróżujący jest zmiana częstotliwości wypróżnień. Jest kilka czynników które na to wpływają, na przykład spożywanie nowych, egzotycznych pokarmów. Nasze jelita potrzebują kilku dni do tego aby przystosować się do nowej diety. Bakterie jelitowe muszą pozyskać nowe enzymy trawienne, aby poradzić sobie z nieznanymi pokarmami.

źródło: canva

źródło: canva


Kolejnym czynnikiem mogą być zmiany hormonalne (zwiększona produkcja kortyzolu) związana z podróżą. Może to u niektórych powodować biegunkę, natomiast u innych zaparcia. Często zdarza się, że w związku ze stresującą sytuacją musimy częściej korzystać z toalety. Natomiast zaparcia mogą być wynikiem zakłócenia naszego zegara biologicznego i rytmu dobowego (zaburzona produkcja melatoniny) gdy przemieszczamy się w różnych strefach czasowych.

Co zrobić aby utrzymać jelita w dobrej formie podczas podróży?

Suplementy z probiotykami

źródło: canva

źródło: canva


Pierwszą rzeczą którą można zrobić jest przyjmowanie około tygodnia przed planowanymi wakacjami suplementów probiotycznych. Najlepszym wyborem będą te ze szczepem Saccharomyces Boulardii, które są dostępny w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach. To zapobiegnie ryzyku biegunki podczas podróży. Suplementy można przyjmować również w trakcie wakacji.

Dieta

źródło: canva

źródło: canva


przynajmniej 4 tygodnie przed wakacjami warto również zadbać o odpowiednią dietę. Należy wprowadzić dużo warzyw, owoców, strączków, produktów pełnoziarnistych, orzechów, nasion oraz przypraw. Im bardziej zróżnicowane posiłki tym lepsze przygotowanie naszych bakterii jelitowych.

Aby nie dopuścić do wzdęć i gazów podczas lotu zrezygnuj z żywności na bazie pszenicy, jęczmienia, żyta, niektórych rodzajów cukru, fasoli, owoców takich jak jabłka czy brzoskwinie, oraz brokułów, czosnku i grzybów.

Ponadto w czasie podróży staraj się unikać obfitych i ciężkostrawnych posiłków, które mogłyby obciążyć jelita. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu.

Jeżeli zdarzy się już, że pojawiają się u Ciebie zaparcia lub biegunka możesz zastosować łuski psyllium. Jest to błonnik który pomaga zmniejszyć twarde stolce oraz zagęścić luźne. Wystarczy przyjmowanie pół łyżki stołowej dziennie zmieszane ze 150 ml wody.

Gdy biegunka pojawi się po spożyciu posiłku w nowym miejscu unikaj przyjmowania leków przeciwbiegunkowych. To mogą przedłużyć infekcje oraz uwięzić winowajcę w jelitach. Lepszym rozwiązaniem będzie jedzenie mniejszych porcji i picie dużej ilości płynu z elektrolitami, aby zapobiec odwodnieniu.

Biegunka podróżnych jest zwykle krótkotrwała i ustępuje w ciągu trzech do pięciu dni, a większość przypadków jest łagodna, więc nie wymaga leczenia.

Źródła: www.dailymail.co.uk

Może Cię zainteresować