×

Znaleźli sprytny sposób na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw. Potwierdzają to badania

Nie bez powodu mówi się, żeby jeść owoce i warzywa, które są nieodłącznym elementem chyba każdej, zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety (zwłaszcza diety redukcyjnej). Problem pojawia się, kiedy nie przepadamy za tego typu produktami. Tyczy się to w szczególności najmłodszych, którzy nierzadko stronią zwłaszcza od warzyw. Na szczęście jest na to skuteczny sposób. Naukowcy wymyślili i potwierdzili badaniami nowy sposób na zachęcenie dzieci do zdrowej diety.

Rola warzyw

Dlaczego obecność warzyw w diecie przeciętnego człowieka jest tak istotna? Warzywa mają wiele wartości odżywcze i liczne, często niezastąpione właściwości. To przede wszystkim skarbnica szeregu witamin (witamina B, C, E, K, PP), które mają pozytywny wpływ na trawienie, poziom cholesterolu, gojenie się ran, odporność na infekcje, wzrok, metabolizm czy prace układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Ponadto w warzywach znajdziemy minerały będące m.in. budulcem zębów i kości, błonnik, który stabilizuje poziom glukozy we krwi i jest pomocny przy zaparciach, oraz wodę stanowiącą główną składową organizmu.

Warzywa w diecie skutecznie zapobiegają tak śmiertelnie niebezpiecznym chorobom jak udar czy nowotwory. Ponadto spożywając warzywa nie musimy się martwić o ich kaloryczność, ponieważ zawierają ich naprawdę niewiele, co sprzyja naszej sylwetce i samopoczuciu. Zaleca się dodawanie ich do niemalże każdego posiłku, tak aby spożyć przynajmniej ½ kg warzyw na dobę.

Zalet spożywania warzyw jest mnóstwo, ale co zrobić, aby zachęcić do ich spożywania najmłodszych? Rozwiązanie wydaje się być proste.

Znaleźli sprytny sposób na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw. Potwierdzają to badania

Impulsem do przeprowadzenia badań dotyczących zachęcenia dzieci do spożywania większej ilości warzyw był fakt, że większość dzieci nie spożywa ich wystarczająco dużo. Jak więc je do tego zachęcić?

Sekret tkwi w serwowaniu na talerz większej ilości warzyw przy wszystkich posiłkach. Przyjrzyjmy się badaniu.

Czterotygodniowe badania na grupie 67 dzieci w wieku od 3 do 5 lat wykazały, że dzieci, którym podwojono ilość podawanych do posiłków warzyw z 60 do 120 gram, zjadają średnio o 68% więcej warzyw (dodatkowe 21 gramów dziennie). Zespół badaczy wykorzystał do celów badania brokuły i kukurydzę bez dodatków w postaci np. soli czy masła. Zaznaczmy, że 76 procent biorących w badaniu dzieci oceniło wcześniej brokuły i kukurydzę jako „w porządku” lub „pyszne”. Niewykluczone więc, że w przypadku innych warzyw wskaźnik ich spożycia byłby niższy.

Zaobserwowany przez nas wzrost spożycia warzyw jest równy około jednej trzeciej porcji lub 12 proc. dziennego zalecanego spożycia warzyw dla małych dzieci. Stosowanie tej strategii może być przydatne dla rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy próbują zachęcić dzieci do spożywania zalecanej ilości warzyw w ciągu dnia – mówi ekspert ds. żywienia Hanim Diktas z Pennsylvania State University

To nie jedyne wnioski badaczy. Zauważyli oni również, że istotne jest odpowiednie komponowanie dań i podawanie warzyw z określonymi, lubianymi, ale nie ulubionymi posiłkami.

Wybraliśmy produkty, które ogólnie były lubiane, ale nie były to ulubione dania dzieci. Jeśli zaserwujesz warzywa obok nuggetsów z kurczaka, możesz się rozczarować – przyznaje dietetyczka Barbara Rolls z Pennsylvania State University

Źródła: www.sciencedirect.com
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować