×

Regularnie ćwiczysz mięśnie brzucha, ale wciąż daleko Ci do 6-paku? Podpowiadamy jak go uzyskać

Dobrze widoczne mięśnie brzucha, czyli tzw. sześciopak, to swego rodzaju atrybut osoby wysportowanej. Problem w tym, że nawet jeśli ćwiczymy ciężko i regularnie, wypracowanie uwydatnionych mięśni brzucha wcale nie musi być takie oczywiste – nawet, jeśli ćwiczysz brzuch od wielu, wielu tygodni.

Nie bez powodu mówi się, że „mięśnie brzucha robi się w kuchni”. W tym prostym zdaniu tkwi sekret, którego zrozumienie w dużym stopniu może przyczynić się do uwidocznienia upragnionych mięśni brzucha.

Trening brzucha nie pomoże Ci zgubić tłuszczu zgromadzonego w obszarze brzucha

Istnieje powszechne, błędne przekonanie, które mówi, że jeśli chcesz stracić tłuszcz z brzucha, powinieneś wykonywać ćwiczenia brzucha. Najlepiej niech to będą brzuszki lub planki. Prawda jest taka, że ćwiczenia brzucha mogą wzmocnić i rozwinąć mięśnie brzucha, ale nie spalić z niego tłuszcz – przynajmniej nie w takim stopniu, jakbyśmy tego oczekiwali po tego typu ćwiczeniach.

Musimy pamiętać, że nie da się spalać tkanki tłuszczowej miejscowo. Oczywiście, kiedy ćwiczysz, spalasz tłuszcz, a w konsekwencji możesz zacząć gubić tkankę tłuszczową, ale niekoniecznie w miejscach, w których byś tego oczekiwał bądź oczekiwała.

Same ćwiczenia nie wystarczą by uwidocznić przykryte tłuszczem mięśnie brzucha

Jeśli nie zaczniesz odżywiać się z głową, bardzo trudno będzie Ci uzyskać upragniony „kaloryfer” – prawdopodobnie nadal będzie go pokrywać warstwa tłuszczu, która będzie przykrywać upragniony efekt. Oczywiście, możesz zgubić tkankę tłuszczową poprzez treningi cardio czy treningi oporowe, ale to może w tym przypadku nie wystarczyć. Kluczową rolę będzie odgrywał w tym przypadku deficyt kaloryczny – ograniczenie podaż kcal – który pozwoli zgubić Ci nadmiar tkanki tłuszczowej.

Rola diety

Aby schudnąć, Twoja dieta musi być zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Oznacza to spożywanie pełnowartościowych produktów, bogatych w zdrowe białka, tłuszcze i węglowodany. Produkty, których należy unikać, to rafinowane zboża, tłuszcze trans czy cukry proste.

Oprócz jakości i ilości spożywanego przez Ciebie pożywienia, ważnym czynnikiem jest także częstotliwość jedzenia. Co ciekawe, badania sugerują, że osoby z nadwagą jedzą rzadziej niż osoby, które są w stanie utrzymać prawidłową masę ciała. Dzieje się tak, ponieważ częstsze jedzenie pomaga ograniczyć głów i zapobiega podjadaniu. Kiedy jesteśmy głodni, jesteśmy tym samym bardziej skłonni do wybierania niezdrowej żywności bogatej w puste kcal. Ponadto jeśli jadamy rzadko, nasz metabolizm zwalnia – organizm zaczyna magazynować pożywienie, bo jest przygotowany na to, że na kolejny posiłek przyjdzie trochę poczekać, co zwykle nie sprzyja naszej sylwetce. Wniosek? Rzadko wcale nie oznacza lepiej.

Daj znać, czy to dla Ciebie jasne 🙂

Źródła: brightside.me
Fotografie: Fot. Freepik (miniatura wpisu), snappygoat.com

Może Cię zainteresować