Kategorie Zdrowie

5 genialnych sposobów na wykorzystanie zużytych torebek herbaty. Już nigdy ich nie wyrzucisz

Zaparzasz herbatę, po czy wykorzystane w ten sposób torebki lądują w koszu? To zupełnie normalne. Tak robi zdecydowana większość społeczeństwa. Czy zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek, jakby można było je wykorzystać? Możliwości jest sporo, a rezultaty, jakie dzięki nim osiągniesz, zdumiewające!

Właściwości herbaty

Zacznijmy od właściwości samej herbaty, która jest swego rodzaju polskim napojem narodowym – więcej herbaty na jedną osobę piją jedynie Brytyjczycy i Irlandczycy. Czy mamy być z czego dumni?

5 genialnych sposobów na wykorzystanie zużytych torebek herbaty. Już nigdy ich nie wyrzucisz
Wikimedia Commons

Herbata jest bogata w związki opóźniające procesy starzenia, a dokładniej flawonoidy wychwytujące wolne rodniki tlenowe i neutralizujące ich działanie. Ponadto herbata zawiera substancję zwaną teiną, która jest odpowiednikiem znajdującej się w kawie kofeiny. Teina odpowiedzialna jest za pobudzenie, poprawę koncentracji, zwalczanie zmęczenia, lepszą wentylację płuc, a nawet wydzielanie soków trawiennych. Jej ilość różni się w zależności od rodzaju herbaty – podczas gdy w zielonej herbacie jest jej zaledwie parę miligramów, w czarnej nawet do 100 mg na filiżankę.

Mówiąc o herbacie nie można nie wspomnieć również o zawartości minerałów, takich jak wapń, żelazo, potas, fluor, magnez, cynk czy sód, a także witaminach A, B1, B2, C, D, E, K. Oczywiście znów ich zawartość i proporcje zależą od rodzaju herbaty.

Jak wykorzystać zużyte torebki z herbatą?

Wkładasz woreczek z herbatą do gorącej wody, czekasz aż ta odpowiednio się zaparzy, po czym wyrzucasz go do śmieci. Bardzo możliwe, że nie wiesz, jak można je wykorzystać na wiele różnych, ciekawych, a niekiedy także sprzyjających naszemu zdrowiu sposobów.

Torebki z herbaty:

#1 Łagodzą oparzenia słoneczne

Lato tuż, tuż, a co za tym idzie temperatura coraz częściej będzie wahać się w okolicach 30 stopni Celsjusza. Słońce i wysokie temperatury sprzyjają z kolei opaleniźnie, a niekiedy także oparzeniom słonecznym. Każdy, kto tego doświadczył, wie, jak dokuczliwe potrafią być. Na szczęście jest na to sposób. Weź torebkę czarnej herbaty, zamocz ją w zimnej wodzie, a następnie rozprowadź po poparzonej skórze. Czarna herbata zawiera kwas taninowy, który pomoże Twojej skórze dojść do siebie. Dodatkowo już na samym początku dasz skórze poczucie przyjemnego, kojącego chłodu.

5 genialnych sposobów na wykorzystanie zużytych torebek herbaty. Już nigdy ich nie wyrzucisz
Wikimedia Commons

#2 Pomagają zwalczyć brodawki

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które skutecznie zapobiegają rozwojowi brodawek. W tym celu należy przyłożyć zużytą i ostudzoną torebkę herbaty na wierzch brodawki. Po 15 minutach zmień torebkę i odczekaj kolejne 15 minut. Po kilku dniach brodawka powinna sama odpaść.

#3 Pomagają przy łagodnych poparzeniach

Torebki z herbaty pomogą nie tylko w przypadku oparzeń słonecznych, ale sprawdzą się także przy łagodnych, mniejszych poparzeniach. Jeśli przypadkowo sparzysz się wrzątkiem, żelazkiem lub gorącym naczyniem, przyłóż do zranionego miejsca torebkę herbaty. Tanina sprawdzi się także w tym przypadku.

Youtube

#4 Zapobiegają efektowi podpuchniętych oczu

Już po kolejny należy wspomnieć o taninie, która działa cuda w walce z opuchniętymi worami pod oczami. Zużyte torebki herbaty umieść na dzień lub dwa w lodówce. Kiedy zobaczysz, że pod Twoimi oczami zaczynają zbierać się niepożądane worki i opuchlizna, wykorzystaj je z powodzeniem. W tym celu połóż torebki na oczy i pozostaw na 10-15 minut.

#5 Usuwają tłuste plamy

Torebki z herbat sprawdzą się nie tylko na Twoim własnym przykładzie, ale również na tłustych, uporczywych plamach. Przykładem niech będą brudne, trudne do umycia naczynia. Wypełnij wodą zlew i wrzuć do niej torebki z herbatą. Odczekaj chwilę, a uporczywy bród zejdzie z dużo większą łatwością.

Youtube

Pomyślałbyś, że zużyta torebka z herbaty może mieć taką moc?

Źródła: pl.newsner.com