×

Jak wydłużyć życie o 10 lat? Odpowiedź na to pytanie poznali naukowcy z Harvardu

Ludzkość od lat zastanawia się, jaka jest tajemnica długowieczności? Co zrobić, aby żyć w zdrowiu i szczęściu możliwie jak najdłużej? Mimo że wciąż nie odkryto eliksiru młodości, a na każdego z nas przyjdzie kiedyś czas, naukowcy z Harvardu na podstawie zgromadzonych danych poznali sposoby na to, aby wydłużyć życie nawet o 10 lat!

Badanie dotyczyły wpływu zdrowego stylu życia na długość życia

Odkryliśmy, że przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może znacznie wydłużyć życie – powiedział jeden z autorów badania dr Frank Hu z Uniwersytetu Harvarda

Wnioski wyciągnięte przez badaczy nie będą odkryciem Ameryki. Ba, na pewno już o nich słyszałeś. Zdaniem naukowców wystarczy zadbać , a właściwie wyeliminować ze swojego życia zaledwie pięć czynników (nawyków), dzięki czemu możesz żyć nawet 10 lat dłużej.

Oto złe nawyki i stan zdrowia, z którym musimy walczyć i które należy wyeliminować ze swojego życia, aby żyć dłużej:

  • palenie,
  • picie zbyt dużych ilości alkoholu,
  • brak aktywności fizycznej,
  • zła dieta,
  • nadwaga

Brzmi banalnie, ale ich eliminacja dla wielu osób wcale nie jest taka prosta. Dla przykładu, szacuje się, że ponad 70% palaczy chce rzucić papierosy, a 68% zrobiłoby to od jutra. Niestety, nie wierzą oni w powodzenie wspomnianej zmiany. Statystyki pokazują, że przeciętny palacz rzucał palenie 7 razy. Idąc dalej, dane z poprzedniego roku mówią, że 56 proc. Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, 38 proc. ma nadwagę, a 21 proc. – otyłość, zaś 2 proc. – niedowagę. Nie mamy w tym przypadku powodów do dumy…

Badanie

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane wciągu 28 lat od 38 tys. mężczyzn i wciągu 34 lat od 73 tys. kobiet. Tak duża liczba respondentów i szczegółowe obserwacje pozwoliły na wyciągnięcie odpowiednich wniosków, które następnie opublikowano w czasopiśmie naukowym „BMJ”

Okazało się, że kobiety, które wdrożyły ww. pięć zasad zdrowego życia w wieku 50 lat żyły średnio o 14 lat dłużej od tych, które nie zmieniły przyzwyczajeń. W przypadku mężczyzn różnica ta wynosiła 12 lat. Wprowadzenie 4 z 5 wskazówek pozwoliło z kolei na statystyczne wydłużenie życia kolejno u kobiet o 10 lat i o ponad 7 lat u mężczyzn. Oczywiście tyczyły się to nie tylko samego życia, ale także i przede wszystkim zdrowia – osoby, które wdrożyły w życie zmiany, później zapadały na choroby serca czy nowotwory.

Choć o znaczeniu zdrowych nawyków mówi się od dawna, to pierwsze badanie, które potwierdza ich rolę dla naszego zdrowia i życia.

„Chcę żyć dłużej”. Co muszę zrobić?

Co więc zrobić, aby żyć dłużej? Który z ww. wymienionych punktów najbardziej szkodzi naszemu zdrowiu? Naukowcy z Harvardu są w tym przypadku zgodni. Najistotniejsze w tym przypadku jest rzucenie palenia papierosów.

Oprócz tego musimy zadbać o to, aby nasze BMI było w normie, wprowadzić w życie minut ruchu każdego dnia i przestawić się na odpowiednio zbilansowaną dietę, a przede wszystkim wyrzucić z niej słodycze, fas foody oraz tłuste i smażone dania. Zmiany powinny tyczyć się także ilości spożywanego alkoholu – kobiety nie więcej niż lampkę wina dziennie, a panowie nie więcej niż dwie lampki.

Czy to dużo zważywszy na fakt o jaką stawkę toczy się gra?

Źródła: CNN

Może Cię zainteresować