Kategorie Zdrowie

Wyciągnij kleszcza bezpiecznie w domu. Dzięki naszym wskazówkom zrobisz to tak jak należy

Z kleszczami nie ma żartów. Kiedy te małe pajęczaki wbiją się w naszą skórę, potrafią być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą zarazić nas takimi chorobami, jak odkleszczowym zapaleniem mózgu, boreliozą, anaplazmozą czy babesiozą. W przypadku alergików mogą prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Szacuje się, że odsetek zakażonych kleszczy waha się w granicach 25-35% – największy odsetek jest zakażonych bakteriami Borrelia (20-25%). Nie mniej jednak jeśli już „padniemy ofiarą” pajęczaka, nie ma co panikować. Po prostu wyciągnijmy nieproszonego gościa tak, aby nic po nim nie pozostało.

Sezon na kleszcze trwa

Kleszcze zaczynają poszukiwać pożywienia, gdy ziemia nagrzewa się powyżej 5 stopni Celsjusza. Tak więc w Polsce sezon kleszczowy zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Wyjątkiem są lata, kiedy mamy łagodniejsze zimy. Wówczas kleszcze mogą być aktywne nawet przez cały rok.

jak wyciągnąć kleszcza
Pixabay

„Mam kleszcza i nie wiem jak się go pozbyć”

W okresie wiosennym częściej wybieramy się na spacery po łące, parku czy lesie. We wszystkich tych miejscach występują najgroźniejsze z punktu widzenia zdrowia publicznego i najliczniejsze kleszcze pospolite. Kleszcze, które mogą nas zaatakować w różne miejsca naszego ciała, dlatego tak ważne jest, aby po powrocie do domu dokładnie się obejrzeć. Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić na takie miejsca, jak zgięcia kończyn, uszy, pachy, palce stóp, pachwiny oraz głowę – to tam lubią „przyczepiać się”najczęściej.

Jeśli już zobaczymy na swoim ciele kleszcza, nie mamy powodów do paniki. Po prostu przypomnijmy sobie ten artykuł i niezwłocznie, bezpiecznie i bez paniki usuńmy nieproszonego gościa. UWAGA! Możemy zrobić to sami o ile kleszcz wbije się płytko tzn. widać jego główkę

Wyciągnij kleszcza bezpiecznie w domu. Dzięki naszym wskazówkom zrobisz to tak jak należy
Wikimedia Commons

Jak wyciągnąć kleszcza?

Niezbędna będzie tutaj pęseta. Jeśli jeszcze jej nie masz, warto się w nią zaopatrzyć. Możesz w tym celu udać się do apteki, gdzie są specjalne zestawy do wyciągania kleszczy. Istnieją także specjalne karty do wyciągania kleszczy. Możliwości jest więc wiele. My jednak skupimy się na tej najbardziej tradycyjnej i powszechnej, czyli z użyciem pęsety.

jak wyciągnąć kleszcza
Wikimedia Commons

Załóżmy, że pęsetę i kleszcza już masz. Chwyć kleszcza pęsetą za główkę (nie za odwłok) tuż przy skórze. Gdy już chwycisz szkodnika, lekko przekręć pęsetę i szybkim ruchem pociągnij w kierunku prostopadłym do miejsca, w którym przyczepił się kleszcz.

Dokładnie sprawdź czy w miejscu ugryzienia nie pozostały żadne części kleszcza. Jeśli nie, dokładnie przemyj je płynem do dezynfekcji. Jeśli natomiast wciąż widzisz pozostałości po pajęczaku, wyciągnij je używają igły jałowej. W sytuacji, gdy masz z tym problem, udaj się do lekarza, który pozbędzie się wszystkich pozostałości.

Jeśli już pozbyłeś się kleszcza i zdezynfekowałeś miejsce ukąszenia, obserwuj miejsce ukąszenia. W sytuacji gdy spuchnie lub pojawi się wokół miejsca ukąszenia zaczerwienienie, skonsultuj to z lekarzem.

Nie wiesz, jakie informacje na temat kleszczy są prawdziwe, a które to tylko mity? Odpowiedzi poznasz TUTAJ.

Źródła: www.ofeminin.pl