×

Jak wprowadzić u dziecka nawyk dbania o zdrowie jamy ustnej?

Im wcześniej zaczniemy wprowadzać nawyki związane z dbaniem o stan jamy ustnej, tym większe szanse na to że zakorzenią się one na stałe u twojego maluch. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ zależy od tego zdrowie całego organizmu. Jak, kiedy i w jaki sposób to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Według analiz przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia, aż 82% dzieci w wieku 6 lat cierpi na próchnice. Statystyki te można zmniejszyć dzięki wprowadzeniu odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej.

Mleczaki

źródło: canva

źródło: canva

Mleczaki u dziecka zaczynają pojawiać się między 4 a 8 miesiącem życia i o nie również należy dbać. Odgrywają bowiem bardzo ważną rolę w kształtowaniu zgryzu i są bardziej narażone na próchnicę. Jeżeli zaczną wypadać wcześniej narażą Twoje dziecko na niewłaściwy rozwój żuchwy i problemy z późniejszym uzębieniem.

Przede wszystkim profilaktyka

źródło: canva

źródło: canva

Podstawą profilaktyki zdrowia jamy ustnej jest regularne mycie zębów. Obecnie dostępne są specjalistyczne szczoteczki silikonowe, którymi można masować dziąsła już podczas ząbkowania. Uśmierzy to ból, jak również będzie wprowadzeniem do mycia zębów. Pamiętaj żeby z czasem dobrać szczoteczkę odpowiednią do przedziału wiekowego twojego malucha. To samo tyczy się past do zębów. Dzieci początkowo mogą mieć problem z jej wypluwanie bądź zdarza się również że połknął pastę podczas szczotkowania. Z biegiem czasu, gdy zęby zaczną już do siebie przylegać, należy wprowadzić do codziennego użytku nić dentystyczną.

Regularne wizyty u dentysty

źródło: canva

źródło: canva

Często zdarza się, że dzieci boją się wizyty u dentysty. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest jak najwcześniejsze zapoznawanie dziecka z gabinetem, wyposażeniem i samym dentystą. Na pierwszą wizytę można umówić się jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia dziecka. Nie warto zwlekać z wizytą gdyż im wcześniej wykryje się nieprawidłowości w stanie jamy ustnej tym leczenie przebiegnie sprawniej. Dziecko natomiast nie będzie miało nieprzyjemnych i bolesnych wspomnień związanych z wizytą u dentysty.

Bądź przykładem dla swojej pociechy

źródło: canva

źródło: canva

Najlepszym sposobem na wprowadzenie nawyku dbania o zdrowie jamy ustnej będzie dawanie dobrego przykładu. Dzieci naśladują działania swoich rodziców i lubią powtarzać te same czynności. Ponadto zadbaj o to aby codzienne mycie zębów było przyjemnością a nie uciążliwym obowiązkiem. Oto pomocne sposoby:
– Pozwól dziecku wybrać szczoteczkę, która najbardziej mu się podoba i będzie odpowiednia dla jego wieku. Możesz kupić cały zestaw wraz z kubek z jego ulubionym bohaterem z bajki.
– Nie wszystkie dzieci lubią miętowy smak pasty, jednak jest na to rozwiązanie. W sklepach dostępne są pasty o różnych smakach, więc twoje dziecko będzie miało możliwość wyboru smaku odpowiedniego dla siebie.
– Jeżeli maluch z jakiegoś powodu wciąż wykazuje niechęć do mycia zębów, dobrym sposobem będzie nagradzanie go naklejkami bądź innymi nagrodami po każdym myciu zębów.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować