×

Oto jak widzą osoby z wadami wzroku. Warto przekonać się na własnej skórze!

Każdy z nas postrzega świat w odrobinę inny sposób i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu jesteśmy indywidualnościami. Nie zawsze jednak zależy to tylko i wyłącznie od naszego unikatowego podejścia do pewnych kwestii lub naszej wyobraźni, ale również od wielu czynników fizycznych. Zastanawiałeś się kiedyś, jak inna osoba może postrzegać otaczającą go rzeczywistość? Dziś się tego dowiesz.

Oto, w jak odmienny sposób postrzegamy świat znajdując się pod wpływem różnych czynników:

Rozważmy problem na podstawie jednego zdjęcia. W taki sposób postrzega świat zdrowa, dorosła i trzeźwa osoba.

1. Zez

Wydaje Ci się, że osoba z zezem widzi rzeczywistość podwójnie? Jeśli tak, to jesteś w błędzie. Mózg osoby, która cierpi na zeza wybiera obraz z jednej z gałek ocznych, a ten z drugiej jest ignorowany. Dzięki temu odbiór obrazu nie jest zdublowany.

2. Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to jedna z najczęstszych wad wzroku. W tym przypadku rzeczy znajdujące się w relatywnie niewielkiej odległości można zobaczyć wyraźnie, lecz to co znajduje się w oddali jest zamazane.

3. Dalekowzroczność

W tym przypadku człowiek posiadający dalekowzroczność widzi znakomicie i ostro to, co znajduje się relatywnie daleko, natomiast przedmioty znajdujące się w pobliżu są zamazane.

4. Częściowa utrata wzroku

Takie zjawisko ma miejsce, kiedy ktoś urodził się ze zdrowym wzrokiem, ale utracił zdolność prawidłowego widzenia w ciągu swojego życia i teraz rozróżnia tylko dzień od nocy. Zdjęcie przedstawia zdolność widzenia w dzień.

5. Całkowita utrata wzroku

Chyba nie jest dla Ciebie niespodzianką, że osoby, które całkowicie utraciły wzrok, nie widzą kompletnie nic, prócz ciemności. Co ciekawe, okazuje się, że takie osoby nie widzą nic również w swoich snach.

7. Noworodek

Weźmy pod uwagę to, w jaki sposób świat widzi maleńkie dziecko. Może nie wiesz, ale noworodki do ukończenia pewnego wieku nie potrafią widzieć otaczających ich rzeczy przejrzyście, a zmysł wzroku uważany jest za najmniej rozwinięty u dziecka zaraz po porodzie. Noworodek widzi jedynie bardzo delikatne zarysy i źródła światła.

7. Ślepota barw

Istnieje wiele rodzajów ślepoty barw, ale najpopularniejszą z nich jest deuteranopia, czyli tzn. daltonizm. Problem polega na myleniu barwy zielonej z czerwoną.