Nie tylko mycie rąk. O czym jeszcze należy pamiętać, aby ustrzec się przed koronawirusem?
90 937 zarażonych, 3 117 zmarłych i 48 054 uzdrowionych – to na chwilę obecną światowy bilans osób, którym przyszło zmierzyć się z koronawirusem (dane z portalu gisanddata.maps.arcgis.com). Każdego kolejnego dnia zarażonych wirusem z Wuhan zostają kolejne osoby. Na chwilę obecną wirus dotarł już do 64 różnych krajów i jak podaje minister zdrowia Łukasz Szumowski, kwestią czasu jest, kiedy pojawi się również w Polsce. Jak się przed nim uchronić?
Jak zwiększyć swoje szanse na zachowanie zdrowia?
Nie znajdziesz tutaj złotej rady, która da Ci stu procentową pewność, że uda Ci się uniknąć koronawirusa w przyszłości. Nie mniej jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości, że te praktyki pomogą Ci zmniejszyć szanse zachorowania na wirusa z Wuhan.
Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego jest nauczenie społeczeństwa częstego, regularnego mycia mycia rąk i zaprzestania dotykania twarzy, a zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu, czyli miejsc, które stanowią dla zarazków furtkę do naszego organizmu. Badacze wyliczyli, że w ciągu godziny dotykamy „powierzchni publicznych” ok. trzech razy. Twarzy dotykamy zaś w tym czasie średnio prawie cztery razy. Wnioski pozostawiamy Wam…
Drapanie nosa, pocieranie oczu, opieranie się na brodzie i zbliżanie palców do ust – zakazić możemy się na wiele sposobów… Drapanie nosa, pocieranie oczu, opieranie się na brodzie i zbliżanie palców do ust – zakazić możemy się na wiele sposobów – wymieniła dr Nancy C. Elder, profesor medycyny rodzinnej z uczelni Oregon Health and Science w Portland

Ministerstwo Zdrowia
Myj ręce i nie dotykaj twarzy
Pierwsza porada lekarską przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest bardzo prosta i nie wymaga zakupu „specjalistycznych maseczek” czy leków. chodzi o zwykłe, dokładne mycie rąk. Mycie rąk, które wielu badaczy rozszerza o niedotykanie twarzy. Pod tymi postulatami podpisuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Jeśli nie dotkniesz twarzy, masz większe szanse na ustrzeżenie się przed zachorowaniem na wirusowe zakażenie układu oddechowego – mówił dr William P. Sawyer, lekarz rodzinny z Ohio
Aby jeszcze bardziej przybliżyć powiązanie pomiędzy przenoszeniem wirusów, a dotykaniem twarzy, posłużymy się przykładem. Wyobraź sobie, że zainfekowana osoba wsiada do windy. Zanim jednak do niej wsiądzie, kicha w dłoń, po czym dotyka przycisków na zewnątrz, a następnie wewnątrz. Ze względu na fakt, że jej organizm jest zainfekowany, na przyciskach lądują szkodliwe dla zdrowia patogeny. Kolejna osoba, która wciska te same przeciski, przenosi wirusy na swoje dłonie. Teraz wystarczy tylko, że dotknie dłonią błony śluzowej twarzy, a patogen wniknie do jej organizmu. Oczywiście to, czy faktycznie tak się stanie, zależy jeszcze od wielu innych czynników, takich jak: rodzaju patogenu, faktury powierzchni, czasu, temperatury czy wilgotności. Warto mieć jednak na uwadze, że koronawirusy są w stanie przetrwać na danej powierzchni nawet do 9 dni!
Szacuje się, że regularne mycie rąk może zmniejszyć przeniesienie patogenu nawet od 30 do 50 procent. Już wiesz, dlaczego tak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma mycie rąk i unikanie dotykania twarzy?
Twoje ręce są czyste, dopóki nie dotkniesz jakiejś powierzchni. Kiedy sięgasz do klamki lub poręczy, ponownie zanieczyściłeś swoją rękę. Jeśli dotkniesz błon śluzowych, możesz zakazić się patogenem, zostawionym tam przez chorego – powiedział dr William P. Sawyer

Ministerstwo Zdrowia
Jak oduczyć się nawyku dotykania twarzy?
Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które mogą Ci pomóc pozbyć się nawyku dotykania twarzy. Podczas gdy niektóre z nich są ze sobą powiązane, inne już nie. Przeczytaj, pomyśl przez chwilę, które z nich są Ci najbliższe i zastosuj się do wskazówek:
- noś przy sobie chusteczki, które możesz wykorzystać przy drapaniu lub pocieraniu twarzy
- noś makijaż – badanie wykazało, że w ten sposób ograniczysz dotykania twarzy, ponieważ podświadomie będziesz obawiać się, że się rozmażesz
- zidentyfikuj czynniki, które powodują dotykanie twarzy (swędzące oczy, sucha skóra) i postaraj się ich pozbyć poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków lub kropel do oczu
- noś okulary
- noś rękawiczki

Ministerstwo Zdrowia
Czy te wskazówki okazały się być dla Ciebie pomocne? Pamiętasz o regularnym myciu rąk?
„Koronawirus nas nie wykończy. Wykończy nas czekanie…”. To słowa jednej z Polek, u której istniało duże podejrzenie koronawirusa. Jej apel do Polaków obejrzało miliony osób. Co miała do przekazania rodakom?