×

Ból brzucha, ociężałość, nudności to skutki przejedzenia. Oto domowe triki, które dają ulgę

Święta, urodziny, spotkanie ze znajomymi. Przy każdej okazji towarzyszy nam syto zastawiony stół. Ciężko oprzeć się pokusie spróbowania wszystkiego. Jednak nadmierne jedzenie ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami przejedzenia.

źródło: canva

źródło: canva


Przejedzenie występuje w momencie spożycia większej ilości jedzenia niż zazwyczaj. Organizm nie będąc przyzwyczajonej do takiego stanu, musi się poważnie natrudzić, aby uporać się z nadmiarem jedzenia. Gdy „wypchamy” nasz układ trawienny dużą ilością pokarmu żołądek ma problem z prawidłowym trawieniem pożywienia. Ponadto należy zwrócić uwagę, że produkty które spożywamy na różnego rodzaju uroczystościach są zazwyczaj tłuste i ciężkostrawne, co dodatkowo utrudnia cały proces. Ilość enzymów wytwarzanych przez organizm może być niewystarczająca, żeby poradzić sobie z zalegającym w żołądku pokarmem. Co więcej, gdy spożywamy posiłki szybko i łapczywie, pojawia się kolejny problem – niewłaściwie pogryzione kęsy jedzenia, czyli kolejne utrudnienie dla układu trawiennego.

Dolegliwości wynikające z przejedzenia

Chyba każdy choć raz w życiu doświadczył skutków przejedzenia. Do najczęstszych objawów tego stanu zalicza się:

zgaga,
– wzdęcia,
– mdłości,
– ból brzucha,
– zmęczenie,
– wymioty,
– biegunka,
– cofanie się treści żołądkowej do przełyku,
– senność.

źródło: canva

źródło: canva

Jakie mogą być skutki częstego przejadania?

Jeżeli zdąża się to rzadko, to jedynymi konsekwencjami są opisane wyżej dolegliwości. Jednak, jeżeli objadamy się regularnie może to mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Pierwszym z nich jest nadwaga lub otyłość. To chyba oczywiste, że gdy będziemy spożywać za dużo jedzenia, nadmiar będzie odkładał się w postaci tkanki tłuszczowej. Kolejnym problemem może być pojawienie się refluksu żołądkowo-przełykowego, który może bardzo uprzykrzyć nam życie. Ponadto częste przejadanie powoduje wahania poziomu glukozy i lipidów w organizmie co w dłuższym okresie czasu może spowodować cukrzycę i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo przez poczucie winy i zmianę wyglądu, osoby chcące zminimalizować tego skutki, mogą wpaść w zaburzenia odżywiana tj. bulimia czy anoreksja.

źródło: canva

źródło: canva

Sposoby na zniwelowanie objawów przejedzenia

Najlepszym sposobem by wspomóc proces trawienia jest ruch. Nie mówimy oczywiście o intensywnym treningu, mamy raczej na myśli swobodny spacer. Najlepiej wybrać się do lasu czy na łąkę, żeby dodatkowo zaczerpnąć świeżego powietrza.

Napar z mięty pieprzowej

źródło: canva

źródło: canva

Innymi sprawdzonymi metodami są napary ziołowe. W leczeniu dolegliwości wywołanych przejedzeniem pomoże mięta pieprzowa. Ma właściwości wspomagające trawienie, działa rozkurczowo i likwiduje wzdęcia. Do przyrządzenia naparu potrzebna będzie mięta w postaci aptecznego suszu (może być również ta z torebki). Miętę wsypać do szklanki i zalać gorącą wodą, pozostawić na 15 minut pod przykryciem, aby dobrze się zaparzyła. Po wypiciu dolegliwości powinny znacząco się zmniejszyć.

Źródła: www.doz.pl

Może Cię zainteresować