×

Problem z zatkanym uchem? Podajemy, kilka sposobów jak szybko odetkać ucho!

Zatkane ucho to dość częsta i nieprzyjemna przypadłość, dlatego zastanawiamy się, jak odetkać ucho najszybciej. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak w większości przypadków wystarczą domowe patenty, by zażegnać problem. Sprawdź, w jaki sposób możesz przynieść sobie szybką ulgę.

Przyczyny zatykania się ucha

Wiele jest sytuacji, podczas których przytrafia się nielubiane przez nikogo uczucie: zatkane ucho (lub uszy). To dolegliwość niezwykle częsta w trakcie lotu samolotem, jazdy windą, ale także podczas kataru czy po wizycie na basenie, a nawet kąpieli czy prysznicu. Uczucie zatkanego ucha może być spowodowane także przez nadmiar woskowiny. Oczywiście to nie wszystkie przyczyny – zatkane ucho może także świadczyć o poważniejszych problemach ze zdrowiem. Najczęściej występuje ono jako towarzysz przeziębienia i związanego z nim bólu gardła, jak również alergii i zakażeń wirusowych lub bakteryjnych. Są to jednak dolegliwości niewinne w porównaniu z zapaleniem zatok, zbyt wysokim ciśnieniem krwi czy nawet pęknięciem błony bębenkowej, które także mogą objawiać się właśnie uczuciem zatkanego ucha (lub obu). Przypadki takie są jednak dość rzadkie, a do przywrócenia sobie normalnego komfortu codzienności wystarczą z reguły domowe sposoby. Jak one wyglądają?

jak odetkać ucho

Jak odetkać ucho domowymi sposobami?

źródło: canva

źródło: canva

Ucho najczęściej zatyka się w sytuacji nagłej zmiany ciśnienia – podczas jazdy windą, wjazdu kolejką górską na szczyt, lotu samolotem, a nawet jazdy samochodem w górę. Wówczas najprostszym sposobem jest żucie gumy lub ssanie cukierków – pomoże to wyrównać ciśnienie. Podobnie zadziała przełykanie śliny lub popijanie wody małymi łyczkami. Co w przypadku, gdy ucho zatkane jest po basenie? Po kąpieli w zbiorniku wodnym, a nawet po wzięciu prysznica czy zażyciu kąpieli w wannie zdarza się, że do ucha dostanie się woda, która powoduje nieprzyjemne uczucie zatkania ucha.

Warto wówczas położyć się na tym boku, gdzie znajduje się zatkane wodą ucho i poleżeć około 10 minut – w tym czasie woda, a przynajmniej jej część, powinna wypłynąć. Podobnie zadziała przechylenie głowy na bok i delikatne potrząsanie nią. Możesz także pomóc jej odparować za pomocą…suszarki do włosów. Niezbyt gorący strumień skieruj w odległości ok 25-30 cm w stronę zatkanego ucha i trzymaj przez kilka minut.

Nierzadko zdarza się również, że ucho zatyka się wskutek nadmiaru woskowiny. Wówczas najważniejszym zadaniem będzie rozpuszczenie i usunięcie jej. Jak to zrobić? Ucho zatkane woskowiną należy przepłukać. W tym celu zastosować można specjalne preparaty dostępne w aptekach, lub stworzyć swoją własną płukankę. Wystarczy zmieszać łyżkę wody utlenionej z połową szklanki ciepłej wody – otrzymany roztwór wprowadź do ucha za pomocą gruszki do nosa dla dzieci. Pamiętaj jednak, by końcówki nie umieszczać zbyt głęboko, a płyn dozować delikatnie i w niewielkich ilościach. Po aplikacji odczekaj chwilkę, a następnie przechyl głowę na bok, by umożliwić wypłynięcie płynów.

Dość uniwersalnym „odtykaczem” ucha jest oliwa z oliwek. Kilka podgrzanych kropel zaaplikuj wprost do wnętrza ucha, by odczuć szybką i długotrwałą ulgę. Metoda ta sprawdzi się również podczas kataru. Pamiętaj jednak, że jeżeli objawy nie ustępują po około 3 dniach, lub w tym czasie zaostrzają się, należy wybrać się do lekarza. Uczucie zatkanego ucha może bowiem zwiastować o wiele poważniejsze problemy ze zdrowiem, których nie można lekceważyć. Im szybsza reakcja, tym większe szanse na rozwiązanie problemu bez poważnych powikłań.

Może Cię zainteresować