×

Jak rzucić palenie naturalnymi metodami i cieszyć się zdrowiem? Te 5 ziół Ci w tym pomoże

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że każdego roku palenie tytoniu zabija ponad 7 milionów osób, z czego aż milion stanowią osoby będące biernymi palaczami. Z kolei z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów każdego roku umiera blisko 67 tys. Polaków. Przerażające, prawda?

Jeśli jesteś osoba palącą, musisz pamiętać, że nigdy nie jest za późno, aby rozstać się z nałogiem. Oczywiście nie jest to łatwe i być może już niejednokrotnie próbowałeś rzucić papierosy. Statystyki sprzed kilku lat pokazują, że na każde 100 osób, które podejmuje taką próbę, aż 96 powraca do nałogu, a przeciętny palacz rzuca palenie średnio aż 17 razy. Jak widzisz nie jest to jednak niemożliwe, a pomóc mogą Ci w tym m.in. naturalne metody.

Co czwarty dorosły Polak pali

Podczas gdy jeszcze kilka lat temu „palenie było modne”, dziś da się zauważyć, że stopniowo zmniejsza się liczba palaczy papierosów w Polsce. Z danych opublikowanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że pali blisko jedna czwarta dorosłych Polaków (26%), co piąty pali regularnie, a co dwudziesty okazjonalnie. To najniższy wskaźnik w historii badań CBOS, który od kilku lat oscyluje wokół względnie stałego poziomu.

Najwięcej palaczy mamy wśród osób w przedziale 55–65 lat, które dorastały w czasach, gdy palenie było modne i niemal wszechobecne. W młodym pokoleniu popularność papierosów jest mniejsza, tak samo jak wśród osób najstarszych, z których część rzuciła palenie z powodów zdrowotnych – ocenia Piotr Soroczyński

Nie oznacza to jednak, że młodzi stronią od papierosów. Z badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że blisko 62% nastolatków inicjację nikotynową ma już za sobą, 52% zaczynało od zapalenia papierosa, a dla 32% produktem inicjacyjnym był e-papieros.

Jak rzucić palenie naturalnymi metodami? Oto 5 ziół, które z pewnością Ci w tym pomogą

#1 Męczennica likwiduje objawy odstawienia papierosów

Męczennica sprawdzi się zwłaszcza w pierwszych dniach po odstawieniu papierosów. W późniejszym okresie możesz sięgać po nią zdecydowanie rzadziej. Męczennica znana jest z tego, że skutecznie łagodzi nerwowość, lęki, drżenie rąk i bezsenność, a więc objawy, które najczęściej towarzyszą tuż po rzuceniu palenia.  Zalej 20 g suszonej męczennicy szklanką wrzącej wody, zaparzaj przez kolejne 5 minut i tak przygotowany napar pij 2-3 razy dziennie.

#2 Glistnik ustabilizuje poziom cukru we krwi i przyspieszy jego przemianę

Glistnik (jaskółcze ziele) od lat stosowany jest wykorzystywany w domowej metodzie leczenia kurzajek, problemów trawiennych czy bóli miesiączkowym. Okazuje się jednak, że świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą pożegnać się z papierosami raz na zawsze. Glistnik pomaga zapanować nad wilczym głodem, który tak często towarzyszy osobom chcącym rzucić palenie, a także ustabilizuje poziom cukru we krwi i przyspieszy jego przemianę, przez co nie będzie on odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. Chcesz rzucić palenie? Pij napar z glistnika na pół godziny przed posiłkami.

#3 Fiołek trójbarwny (bratek) przyspiesza spowolniony metabolizm

Popularny bratek pobudza przemianę materii i zwiększa uczucie sytości. Ponadto ma właściwości oczyszczające i odtruwające, co będzie miało szczególne znaczenie dla osób chcących pożegnać się z papierosami raz na zawsze. Wystarczy, że będziesz pić napar z fiołka trójbarwnego lub dodawał jego świeże kwiaty do posiłków.

#4 Eukaliptus oczyszcza płuca

Eukaliptus łagodzi podrażnienia, usuwa zalegające w płucach szkodliwe substancje, a przy okazji poprawia odporność i pomaga pozbyć się charakterystycznego dla palaczy kaszlu. Eukaliptus najlepiej sprawdzi się w postaci inhalacji. W tym celu dodaj 2-3 krople do wrzątku. Tak przygotowany napar wdychaj codziennie przed snem przez 5 minut.

#5 Lukrecja pomoże Twojej wątrobie

Lukrecja znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Korzystnie wpływa na śluzówkę żołądka i przyspiesza jej regenerację. Co więcej, skutecznie zastępuje cukier, na który tak często mamy ochotę, kiedy podejmujemy próbę odstawienia papierosów na bok.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: snappygoat.com

Może Cię zainteresować