Kategorie Choroby układu oddechowegoZdrowie

Jak rzucić palenie naturalnymi metodami i cieszyć się zdrowiem? Te 5 ziół Ci w tym pomoże

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że każdego roku palenie tytoniu zabija ponad 7 milionów osób, z czego aż milion stanowią osoby będące biernymi palaczami. Z kolei z powodu chorób wywołanych paleniem papierosów każdego roku umiera blisko 67 tys. Polaków. Przerażające, prawda?

Jeśli jesteś osoba palącą, musisz pamiętać, że nigdy nie jest za późno, aby rozstać się z nałogiem. Oczywiście nie jest to łatwe i być może już niejednokrotnie próbowałeś rzucić papierosy. Statystyki sprzed kilku lat pokazują, że na każde 100 osób, które podejmuje taką próbę, aż 96 powraca do nałogu, a przeciętny palacz rzuca palenie średnio aż 17 razy. Jak widzisz nie jest to jednak niemożliwe, a pomóc mogą Ci w tym m.in. naturalne metody.

naturalne sposoby na rzucenie palenia
Pixabay

Co czwarty dorosły Polak pali

Podczas gdy jeszcze kilka lat temu „palenie było modne”, dziś da się zauważyć, że stopniowo zmniejsza się liczba palaczy papierosów w Polsce. Z danych opublikowanych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że pali blisko jedna czwarta dorosłych Polaków (26%), co piąty pali regularnie, a co dwudziesty okazjonalnie. To najniższy wskaźnik w historii badań CBOS, który od kilku lat oscyluje wokół względnie stałego poziomu.

Najwięcej palaczy mamy wśród osób w przedziale 55–65 lat, które dorastały w czasach, gdy palenie było modne i niemal wszechobecne. W młodym pokoleniu popularność papierosów jest mniejsza, tak samo jak wśród osób najstarszych, z których część rzuciła palenie z powodów zdrowotnych – ocenia Piotr Soroczyński

Nie oznacza to jednak, że młodzi stronią od papierosów. Z badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że blisko 62% nastolatków inicjację nikotynową ma już za sobą, 52% zaczynało od zapalenia papierosa, a dla 32% produktem inicjacyjnym był e-papieros.

Jak rzucić palenie naturalnymi metodami i cieszyć się zdrowiem? Te 5 ziół Ci w tym pomoże
SnappyGoat

Jak rzucić palenie naturalnymi metodami? Oto 5 ziół, które z pewnością Ci w tym pomogą

#1 Męczennica likwiduje objawy odstawienia papierosów

Męczennica sprawdzi się zwłaszcza w pierwszych dniach po odstawieniu papierosów. W późniejszym okresie możesz sięgać po nią zdecydowanie rzadziej. Męczennica znana jest z tego, że skutecznie łagodzi nerwowość, lęki, drżenie rąk i bezsenność, a więc objawy, które najczęściej towarzyszą tuż po rzuceniu palenia.  Zalej 20 g suszonej męczennicy szklanką wrzącej wody, zaparzaj przez kolejne 5 minut i tak przygotowany napar pij 2-3 razy dziennie.

#2 Glistnik ustabilizuje poziom cukru we krwi i przyspieszy jego przemianę

Glistnik (jaskółcze ziele) od lat stosowany jest wykorzystywany w domowej metodzie leczenia kurzajek, problemów trawiennych czy bóli miesiączkowym. Okazuje się jednak, że świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą pożegnać się z papierosami raz na zawsze. Glistnik pomaga zapanować nad wilczym głodem, który tak często towarzyszy osobom chcącym rzucić palenie, a także ustabilizuje poziom cukru we krwi i przyspieszy jego przemianę, przez co nie będzie on odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. Chcesz rzucić palenie? Pij napar z glistnika na pół godziny przed posiłkami.

Jak rzucić palenie naturalnymi metodami i cieszyć się zdrowiem? Te 5 ziół Ci w tym pomoże
SnappyGoat

#3 Fiołek trójbarwny (bratek) przyspiesza spowolniony metabolizm

Popularny bratek pobudza przemianę materii i zwiększa uczucie sytości. Ponadto ma właściwości oczyszczające i odtruwające, co będzie miało szczególne znaczenie dla osób chcących pożegnać się z papierosami raz na zawsze. Wystarczy, że będziesz pić napar z fiołka trójbarwnego lub dodawał jego świeże kwiaty do posiłków.

#4 Eukaliptus oczyszcza płuca

Eukaliptus łagodzi podrażnienia, usuwa zalegające w płucach szkodliwe substancje, a przy okazji poprawia odporność i pomaga pozbyć się charakterystycznego dla palaczy kaszlu. Eukaliptus najlepiej sprawdzi się w postaci inhalacji. W tym celu dodaj 2-3 krople do wrzątku. Tak przygotowany napar wdychaj codziennie przed snem przez 5 minut.

#5 Lukrecja pomoże Twojej wątrobie

Lukrecja znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Korzystnie wpływa na śluzówkę żołądka i przyspiesza jej regenerację. Co więcej, skutecznie zastępuje cukier, na który tak często mamy ochotę, kiedy podejmujemy próbę odstawienia papierosów na bok.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: snappygoat.com