×

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Specjaliści: trzeba mówić wprost i nie szukać słów zastępczych

Śmierć bliskich jest bardzo trudnym doświadczeniem, z którym trzeba umieć sobie poradzić. Eksperci zalecają, aby w pierwszej kolejności pozwolić sobie na smutek. Smutek był, jest i będzie naturalną odpowiedzią na stratę czegoś lub kogoś, kto był dla nas w życiu ważny. Jak jednak wytłumaczyć czym jest śmierć dziecku? Jak powiedzieć małemu chłopcu czy dziewczynce, że bliska mu osoba nie żyje? Specjaliści są zgodni: dziecka nie wolno oszukiwać i należy nazywać rzeczy po imieniu.

Death Rate Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Jak powiedzieć dziecku, że ktoś umarł?

Choć dziecko wciąż nie rozumie wielu rzeczy i zdarzeń, które maja miejsce na tym świecie, jedno jest pewne: wyczuwa, kiedy w domu coś jest nie tak. Dostrzega poruszenie w domu, widzi kiedy mama jest smutna, a z jej oczu leją się łzy. Zauważa również, że tata nie poszedł do pracy – choć nie wiadomo dlaczego – a na jego telefon co chwilę ktoś dzwoni. Czy to oznacza, że powinniśmy powiedzieć dziecku prosto z mostu, że dziadek lub babcia nie żyje? Zdaniem psychologów, tak. Mówiąc o śmierci trzeba mówić o tym wprost i nie szukać słów zastępczych, jak „odszedł”. To słowo może sugerować, że jeszcze wróci, co nie ma nic wspólnego z prawdą – nie wróci. Podobnie jest ze słowem „zasnął”. Prawda jest jednak taka, że już się nie obudzi. Określanie śmierci w ten sposób może wywołać w dziecku lek przed snem, a w konsekwencji prowadzić do problemów zdrowotnych.

Nie ukrywaj przed dzieckiem faktu śmiertelności

Kiedy bliska nam osoba zmarła, należy uświadomić dziecko, że żyje się tylko raz. Ukrywanie przed dzieckiem faktu śmiertelności to uciekanie przed trudnymi tematami, z którymi prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć, a wtedy ból może być znacznie większy.

Najmłodszym najłatwiej będzie zrozumieć zjawisko śmierci na zasadzie funkcji życiowych, które ustają: oddychanie, jedzenie, poruszanie się. Warto odważyć się i wytłumaczyć dziecku przy pierwszej okazji na czym polega zjawisko śmierci – pozwoli mu to lepiej przygotować się na moment, w którym umrze ktoś naprawdę dla niego ważny. W miarę możliwości dobrze, żeby dziecko miało słabą bądź żadną więź emocjonalną z pierwszym podmiotem śmierci, z którym się zetknie – powinno mu być łatwiej to przyjąć. Najpierw się żyje, potem się umiera. A gdy się umrze, do życia się już nie wróci – i to warto pomóc zrozumieć dziecku – tłumaczy psycholog Maciej Frasunkiewicz z Uniwersytetu SWPS

Fundacja Nagle Sami

Żałoba to czas, który ma pomóc nam się oswoić ze stratą drugiego człowieka, bliskiej nam osoby. Zdarza się jednak, że strata nas przerasta i nie jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić. W takiej sytuacji niezbędna może być pomoc specjalisty. Z pomocą przychodzi tutaj Fundacja Nagle Sami oferująca pomoc psychologiczna i warsztaty dla osób pogrążonych w żałobie.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 108 108, który jest aktywny od poniedziałku do piątku w godzinach 14-18, możesz liczyć na pomoc dyżurujących psychologów i przeszkolonych studentów.

Nie zawahaj się skorzystać z pomocy osób, które na co dzień doradzają, jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: zdrowie.wprost.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować