Kategorie Choroby psychicznePsychologiaZdrowie

Jak przestać płakać w depresji? Poznaj 5 skutecznych kroków, które dodadzą Ci siły

Jak przestać płakać w depresji? Płacz to uczucie, które towarzyszy większości z nas w trudnych sytuacjach. Nie ma w tym absolutnie nic złego, bo oczywistym jest, że nasze emocje muszą mieć ujście. Problem zaczyna się wtedy, gdy spotykamy się z nim zbyt często.

Nie ma wytycznych dotyczących tego, ile płaczu to już za dużo. Kobiety płaczą średnio 5,3 razy w miesiącu i mężczyzn płaczą średnio 1,3 razy w miesiącu. Nowsze badania wykazały, że średni czas w którym płaczemy wynosi osiem minut.

Dlaczego niektórzy płaczą częściej niż inni?

Płaczliwość często wiąże się z depresją i lękiem. Ludzie często doświadczają tych dwóch warunków jednocześnie. Niektóre schorzenia neurologiczne mogą również powodować niekontrolowany płacz lub śmiech.

Depresja – co to?

Depresja to choroba, która charakteryzuje się zaburzeniami nastroju. To uczucie smutku trwające dłużej niż kilka tygodni. Działania, które kiedyś uważałeś za przyjemne, mogą już Cię nie interesować. Objawy depresji mogą obejmować smutek i ponurość, uczucie beznadziejności, niski poziom energii i trudności z koncentracją.

Zatem płacz może się pojawić i być związany z depresji. Jeśli więc często płaczesz nad małymi rzeczami lub masz problemy z określeniem, dlaczego płaczesz, może się okazać, że Twoja forma psychiczna nie jest w najlepszym stanie.

Pierwszym krokiem do sprawdzenia tego, jest udanie się do lekarza specjalisty, a następnie praca nad własnymi uczuciami.

Jeżeli płacz jest uczuciem, które często Cię nęka, wiedz, że nie musi tak być. Poniżej przedstawiam Ci sposoby jak go pokonać

Jak przestać płakać w depresji?

Aby poczuć się lepiej, musimy podjąć kilka kroków.

  1. Po pierwsze, należy zastanowić się co jest powodem płaczu. Duża część osób płacze z powodu stresu bądź np. z powodu utraty bliskiej osoby. Jeszcze inne potrafią płakać ze zmęczenia lub z rozdrażnienia, bądź po obejrzeniu filmu.
  2. Po drugie nadszedł czas, by nad tym zapanować. Gdy zbiera Ci się na płacz, połóż się i zamknij oczy. Następnie wykonaj kilka głębokich wdechów. Teraz wyobraź sobie co się stało i dlaczego chce Ci się płakać.
  3. Następnie postaraj się pomyśleć pozytywnie i powtarzaj sobie, że płacz nie ma sensu, bo jesteś silną osobą. Często, gdy chce się nam płakać, zaczynamy się nad sobą rozczulać, dlatego też staraj się myśleć jako silna osoba.
  4. Po czwarte, musisz pokonać fizyczne objawy nasilającego się płaczu. Gdy już leżysz i starasz się zmienić swoje nastawienie i myślenie o danej sytuacji i gdy poczujesz, że Twoje wargi zaczynają delikatnie drgać, szybko je przygryź.
  5. Po piąte, przeanalizuj sytuację, która powoduje negatywne uczucie i postaraj się znaleźć logiczne rozwiązanie bez emocji płaczu, które często nie podpowiada nam nic dobrego. Pamiętaj, że zawsze możesz zapytać drugiej osoby, co według niej jest słuszne w takiej sytuacji. Nigdy nie jesteś sam!

Jak przestać płakać w depresji? Po takiej analizie zapewne chęć na płacz znacznie się zmniejszy, a Ty poczujesz się lepiej i będziesz gotowy do działania.

Źródła: tipy.interia.pl
Fotografie: freepik.com (miniatura wpisu),