Kategorie PoradyRośliny

Nie przechowuj tak truskawek, bo szybciej zgniją. Podpowiadamy jak zachować ich świeżość na dłużej?

Sezon na truskawki zbliża się wielkimi krokami. Dlatego warto poznać sposoby na ich przechowywanie, aby zachowały świeżość na dłużej. Poznaj kilka zasad których trzeba przestrzegać, by owoce nie zgniły zbyt szybko.

Koniec maja, a początek czerwca to czas w którym wśród owoców dominują truskawki. Niestety owoce te te mają to do siebie, że szybko tracą przydatność do spożycia. Przez niewłaściwe przechowywanie mogą się zepsuć nawet w przeciągu kilku godzin. Istnieje na to jednak sposób.

Jak należy przechowywać truskawki?

truskawki w rękach
źródło: canva

Po pierwsze, przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się truskawką. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek oznaki gnicia, pleśni czy psucia powinniśmy z nich zrezygnować. To że wyciągniemy jedną nadgniłą truskawkę nie pomoże. Proces gnicia mógł rozpocząć się również w innych truskawkach, ale nie widzimy tego na zewnątrz.

Po drugie, kiedy dokonamy już właściwego zakupu od razu po przyjściu do domu należy umieścić truskawki w lodówce. Wysoka temperatura przyśpiesza procesy psucia, Nie powinniśmy również myć lub usuwać szypułek. Te czynności wykonujemy dopiero przed konsumpcją.

Po trzecie, nie przechowujemy truskawek w plastikowych reklamówkach oraz szczelnie zamykanych pojemnikach. Najlepiej będzie przechowywać je w kobiałkach w których są sprzedawane.

Jak przedłużyć świeżość truskawek?

truskawki
źródło: canva

Kiedy wiecie już jak wybierać i przechowywać truskawki, podpowiemy Wam również jak można przedłużyć ich trwałość. W tym celu będziecie potrzebować octu.

Aby przygotować mieszankę należy zmieszać ocet z zimną wodą w proporcji 1:10. Następnie do miski z roztworem włóżcie truskawki, po chwili odcedźcie je, osuszcie ręcznikiem papierowym i włóżcie z powrotem do lodówki. Kwaśny odczyn roztworu usunie wszelkie bakterie, które wpływają na rozkład owoców.

Źródła: www.o2.pl