×

23 rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne

Jeżeli zauważyłeś u siebie pogorszony nastrój, niechęć, brak motywacji i ciągłe zmęczenie to oznacza,  że trzeba przyjrzeć się bliżej Twojemu zdrowiu psychicznemu. Czasem drobne zmiany w życiu codziennym mogą sprawić, że odzyskasz energię i pogodę ducha. Chyba warto spróbować?

1. Ściel swoje łóżko każdego dnia

1

Jest to w zasadzie najprostszy sposób, aby poczuć, że wszystko masz poukładane.

2. Nie zadowolisz wszystkich

2

Bycie miłą osobą jest dobre. Martwienie się o ludzi, których lubisz kosztem własnego szczęścia i pragnień nie jest dobre. Nie można zadowolić wszystkich – przyjmij taką zasadę w tym roku.

3. Znajdź sobie hobby, które sprawi, że poczujesz się dobrze

3

Nie takie, które będzie dobrze wyglądać na Twoim CV. Nie takie, które wyróżni Cię na tle innych osób. Znajdź po prostu takie hobby, które da Ci satysfakcję i relaks.

4. Przeznacz jakiś budżet na drobne rzeczy, które sprawią, że poczujesz się lepiej

4

Świece, herbata, masaże, nowa muzyka, przyjemne kąpiele – cokolwiek, co sprawi, że przypomnisz sobie, że dbanie o siebie jest priorytetem.

5. Bądź mniej krytyczna w stosunku do samej siebie

5

Każdy ma o sobie czasami negatywne myśli. Ale można je wychwycić, uznać jako nieprawdziwe, i zastąpić pozytywnymi!

6. Każdego dnia do słoika wrzucaj drobne przypomnienia

6

To nie tylko da Ci niesamowitą retrospekcję, ale zapisując te niesamowite rzeczy, które chcesz osiągnąć lub mieć, będziesz niezwykle wdzięczna i zobaczysz jaka siła drzemie w drobnych rzeczach.

7. Oddal się lub zakończ relacje z osobami, które Cię denerwują

7

Zasługujesz na to aby być otoczoną przez ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze, więc jeśli związek jest toksyczny, męczący, albo Cię denerwuje – nie potrzebujesz go.

8. Wytnij słowo „powinnam” ze swojego słownika

8

Nowy rok to czas, w którym nieuchronnie dojdzie do podsumowania swojego życia i prawdopodobnie skończy się na myśli: „Powinnam być zdrowsza, powinnam być milsza, powinnam…” itd., itd.

„To jest tak jakby wielki palec osądu wskazywał na Ciebie” – mówi psycholog kliniczny Elizabeth Lombardo. „To powoduje, że angażujemy się w zachowania, które są całkowicie przeciwko temu, co chcemy osiągnąć. Zamiast tego, należy wymienić słowo „powinien” na „chce”

Zobacz teraz: Chciałabym być zdrowsza. Chciałabym spędzać mniej czasu w moim telefonie. Chciałabym iść do łóżka o przyzwoitej godzinie…

9. Traktuj siebie jak najlepszego przyjaciela

9a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za każdym razem gdy chcesz ukarać lub obrazić się, zadaj sobie pytanie: „Czy zrobiłabym to mojej najlepszej przyjaciółce?” Albo komukolwiek, kto zasługuje na traktowanie z najwyższym współczuciem i szacunkiem – czyli dokładnie tak, jak powinnaś traktować siebie.

10. Znajdź terapeutę, którego naprawdę lubisz

10
Każdy może skorzystać z terapii, więc, czy już korzystasz z usług psychologa, czy dopiero chcesz rozpocząć terapię, pierwszym krokiem jest znalezienie takiego, którego naprawdę polubisz. Jeśli już masz, ale nie spełnia Twoich oczekiwań – znajdź nowego!

11. Częściej mów „nie” – bez tłumaczenia się ze wszystkiego

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedno jest pewne: kiedy powiesz „tak” w momencie, w którym nie chcesz czegoś zrobić, zrobisz to kosztem własnego szczęścia oraz kosztem późniejszych relacji. Nie rób tego. Bądź uprzejma i miła – to na pewno, ale uważaj na siebie. „Nie” jest pełnym zdaniem.

12. Narzekaj mniej

13

To nie tylko sprawi, że nie będziesz nieprzyjemną osobą, ale narzekanie = negatywne myśli. A rozmyślanie w negatywnych kategoriach odciśnie wielkie piętno na Twoim zdrowiu psychicznym. Nie utrzymuj tego negatywnego napięcia mimo wszystko, ale staraj się wyrazić te negatywne myśli raz na zawsze i idź dalej.

13. Emocjonalny ból traktuj jak fizyczny

13a

Jeśli potrzebujesz dzień aby psychicznie odpocząć, weź wolne. Jeśli uznasz, że wstanie z łóżka jest coraz bardziej trudne, udaj się do lekarza. Nie zaniedbuj czegoś, jeśli nie widać, że krwawi…

14. Wysypiaj się

14

Co sen ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym? Prawie wszystko. Brak snu może poważnie powiększyć poczucie nieszczęścia lub depresji i lęku – takie są prawa ciała. Twój umysł będzie wdzieczny.

15. Pisz dziennik

15

Badania wykazały, że pisanie pomaga poprawić samopoczucie psychiczne. Co więcej, pomaga to nawet pomóc lepiej siebie poznać.

16. Nie porównuj się z innymi

16

W tym roku, za każdym razem gdy znajdziesz się w sytuacji, w której porównasz się negatywnie do kogoś innego, przypomnij sobie o trzech rzeczach, które totalnie zepsułaś. Albo umieść 5zł w słoiku. Oduczysz się tego dość szybko.

17. Spędzaj więcej czasu sama ze sobą

17

Raz w tygodniu lub miesiącu znajdź czas dla siebie na mały „reset”. Wybierz się na kolację, do kina lub na przejażdżkę wokół miasta. Dowiedz się jak komfortowe jest spędzanie czasu samej ze sobą. Naucz się kochać samą siebie.

18. Na początku każdego dnia przypominaj sobie jedno

18

Niesamowite rzeczy zdarzają się!

Mamy tendencję, żeby trzymać się negatywnych myśli o wiele silniej niż pozytywnych, więc bądź wdzięczna już zanim wstaniesz rano z łóżka – to mały, skuteczny sposób, aby wkroczyć na właściwą ścieżkę i połączyć się ze szczęśliwymi myślami.

19. Ogranicz czas spędzany w social media

19

Ludzie umieszczają swoje najszczęśliwsze chwile w social media – związki, wakacje, pracę, itp. – co sprawia, że ​​łatwo możesz poczuć się źle ze swoim własnym życiem. Skoncentruj się na prawdziwym życiu i zobacz jak psychiczne poprawi się Twoje samopoczucie.

20. Udekoruj swoją przestrzeń – otocz się przez inspirujące rzeczy

20

Twoja sypialnia, biurko w pracy, wszędzie tam, gdzie trzeba coś zmienić – możesz być zaskoczony, jak wiele mogą zmieniać rzeczy, które są umieszczone w złym miejscu.

21. Rób rzeczy, które chcesz robić

21

Poczujesz się lepiej unikając sytuacji, które sprawiają, że czujesz się niewygodnie. Ale im więcej czegoś unikamy, tym większy niepokój możemy odczuwać – twierdzi psycholog Jennifer Taitz. Znajdź równowagę balansując sytuacje, które pobudzają, i których się boisz – im więcej prób, tym łatwiej będzie Ci ją odnaleźć.

22. Dziel się tym przez co przechodzisz ze swoimi przyjaciółmi

22

Potrzeba wiele odwagi, aby otworzyć się przed kimś. Jeśli zachowasz swoje zmagania dla siebie, nie chcąc być ciężarem dla innych, będziesz zmuszona zmierzyć się z tym ciężarem na własną rękę. Obiecaj sobie, że gdy rzeczy staną się trudne, dotrzesz do co najmniej jednej osoby, która Cię kocha i troszczy się o Ciebie i zwierzysz się jej.

23. Częściej świętuj małe zwycięstwa

23

Nie ma nic złego w wyznaczaniu wielkich celów – ale osiąganie małych sukcesów jest tak samo ważne.

Może Cię zainteresować