×

5 minut dla płuc, czyli jak w krótkim czasie wspomóc ich pracę. Poświęć im chwilę każdego dnia

Płuca. Narząd, które nie bez powodu są określane mianem drugiego serca – bez nich nie przeżylibyśmy ani chwili. To one przez 24 godziny na dobę wykonując w tym czasie około 24 tys. oddechów sterują pracą układu oddechowego dostarczając organizmowi niezbędny do życia tlen. Ze względu na ich życiodajną funkcję warto poświęcić im krótką chwilę każdego dnia, zwłaszcza w czasach COVID-19, kiedy są wystawiane na bardzo poważną próbę. W końcu to w dużej mierze od naszych płuc zależy, jak poradzimy sobie z infekcją.

Musisz wiedzieć, że na wzmacnianie układu oddechowego nigdy nie jest za późno. Nie ma więc różnicy czy masz 20, 40, 60 czy 80 lat. Pomóc swoim płucom możesz w każdym wieku, jednak zadbać o ich kondycję w szczególności powinni seniorzy, którzy gorzej przechodzą wszelkie infekcje płuc i oskrzeli.

Co więc możemy zrobić dla swoich płuc w krótkim czasie, aby te funkcjonowały lepiej?

Stick Figure Lungs - Free vector graphic on Pixabay

5 minut dla płuc, czyli jak w krótkim czasie wspomóc ich pracę. Poświęć im chwilę każdego dnia

#1 Pij wodę

Woda spełnia szereg funkcji w naszym organizmie. Jej główne zadanie polega na utrzymaniu temperatury ciała na stałym poziomie oraz usuwanie toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Gdzie w tym wszystkim jest jej wpływ na płuca? Woda nawilża śluzówkę dróg oddechowych i lepiej hamuje przenikanie zarazków do płuc.

#2 Dotleniaj się

Jeśli nie możesz wybrać się na spacer, co może zająć Ci dłuższą chwilę, pooddychaj przy otwartym oknie jednocześnie maszerując w miejscu bądź na na dystansie kilku kroków.

#3 Wykonuj proste ćwiczenia

Nie należy również zapominać o treningu płuc, który wzmacnia mięśnie oddechowe i usprawnia ruch klatki piersiowej. Jak więc ćwiczyć swoje płuca? Jedno z najprostszych ćwiczeń, które może wykonywać każdy, jest wdmuchiwanie powietrza przez rurkę/słomkę do dwulitrowej butelki wody. W ten sposób poprawisz sprężystość płuc i wzmocnisz przeponę. Ponadto świetnie sprawdzi się nadmuchiwanie balonów.

#4 Wietrz dom/mieszkanie kilka razy dziennie

Przed snem otwórz okno w sypialni. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, wietrz dom/mieszkanie wtedy, gdy natężenie ruchu jest najmniejsze.

#5 Przestań się garbić

Jeśli Twoja postawa pozostawia wiele do życzenia (czyt. garbisz się), musisz liczyć się z tym, że do Twoich płuc może docierać mniej tlenu, przez co nie są one w stanie pracować na „pełnych obrotach”. Staraj się zachowywać prawidłową krzywiznę kręgosłupa zarówno podczas stania, chodzenia, jak i siedzenia i nie ściskaj talii paskiem, co powoduje, że do dolnych partii płuc dociera mniej tlenu.

#6 Nawilżaj powietrze

Wietrzenie pomieszczenia, w którym spędzasz sporą część czasu to jedno. Drugie to odpowiednia wilgotność powietrza. Ta idealna waha się na poziomie 40-60%. W sytuacji, gdy wilgotność powietrza jest niższa, zwalniają ruchy rzęsek, a w konsekwencji do dróg oddechowych przedostaje się więcej szkodliwych substancji. Jak zwiększyć wilgotność powietrza? Świetnie sprawdzi się tutaj nawilżacz powietrza. Jeśli go nie posiadasz, wystarczy, że położysz na grzejniku mokry ręcznik. Wilgotność powietrza z pewnością wzrośnie.

Dodatkowe aspekty, które będą miały pozytywny wpływ na pracę Twoich płuc:

  • spożywaj produkty bogate w przeciwutleniacze,
  • zaszczep się przeciwko grypie i zapaleniu płuc,
  • rzuć palenie i unikaj biernego palenia oraz substancji mających negatywny wpływ na zdrowie płuc
Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować