Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Sprawdzone sposoby na brak apetytu u seniora. Wcale nie musisz iść do apteki

Brak apetytu to częsty problem u osób starszych. Problem, który może prowadzić do poważnego niedożywienia i niedowagi, dlatego tak ważne jest, aby z nim walczyć.

W aptekach nie brakuje mniej lub bardziej skutecznych środków, które mają za zadanie poprawić apetyt. Zamiast jednak biec do apteki i wydawać tam pieniądze, możesz przygotować coś równie skutecznego (a może nawet i bardziej) w domowym zaciszu. Sprawdzone przepisy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dlaczego osoba starsza nie chce jeść?

Jedną z przyczyn braku apetytu u seniora jest nieprawidłowa higiena jedzenia. Mamy tutaj na myśli odmawianie posiłków z powodu np. braku odczuwania łaknienia, braku systematyczności w spożywaniu pokarmów lub powtarzania tych samych błędów żywieniowych (spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy, ciężkostrawnych produktów przed snem czy żywności przetworzonej). Konsekwencją mogą być wzdęcia, wrzody, zgaga, zaparcia czy bóle brzucha, a więc złe samopoczucie, które przekłada się na odmawianie jedzenia.

jak poprawić apetyt u seniora
Pxfuel

Kolejną przyczyną braku apetytu u seniora jest niedobór substancji odpowiadających za łaknienie (np. cynk). Zdarza się również, że osoby starsze ze względu na swój stan zdrowia muszą przyjmować leki, których skutkiem ubocznym jest obniżenie łaknienia.

Musimy pamiętać również, że osoby starsze mogą mieć problemy z gryzieniem lub połykaniem pokarmu, a także zmagać się z zaburzeniami zapachu i smaku (te zmysły najintensywniej wpływają na chęć zjedzenia posiłku), co również finalnie może mieć negatywny wpływ na apetyt.

Nie ma jednej skutecznej metody, która gwarantowałaby, że senior niejadek zacznie chętnie spożywać posiłki. Nie mniej jednak z odrobiną chęci i cierpliwości możemy wprowadzić domowe sposoby na zwiększenie apetytu

Oczywiście, kluczowe w tym przypadku będzie rozpoznanie, dlaczego osoba starsza nie chce jeść. Jeśli jest to objaw choroby, farmakologia może być jedynym skutecznym rozwiązaniem. W przypadku małej ilości soków trawiennych, niezbędne mogą być specjalne suplementy.

jak poprawić apetyt u seniora
Piqsels

Chcąc zachęcić seniora do jedzenia, warto zacząć od zwiększenia częstotliwości podawania małych, lekkostrawnych dań. Najlepiej, jeśli posiłki będą składały się z ulubionych produktów danej osoby, które możemy zaliczyć do grona zdrowej żywności. Warto też je odpowiednio doprawić. Dodatek przypraw, takich jak bazylia, majeranek, chrzan czy kolendra zaostrzy apetyt i pobudzi procesy trawienne. Świetnie sprawdzą się również wyciągi z roślin anyżu, kopru, mięty czy cykorii, które wspomagają trawienie.

Jak poprawić apetyt starszej osoby domowymi sposobami? Świetnie sprawdzą się tutaj odpowiednio przygotowane nalewki. Pamiętaj jednak, że starsze osoby często mają wrażliwy żołądek, dlatego nie zaleca się picia nalewki na czczo. Idealna pora na ich podanie to popołudnie lub wieczór.

Oto kilka propozycji:

#1 Winko aloesowe

Zmiel w maszynce do mięsa 500 g aloesu, a następnie dodaj do niego 200 g płynnego miodu i butelkę czerwonego wina. Całość dokładnie wymieszaj i rozlej do ciemnych butelek. Butelki szczelnie zakręć i odstaw na 5 dni do chłodnego miejsca, gdzie nie będą miały dostępu do słońca. Podawaj po łyżeczce tak przygotowanej nalewki 3 razy dziennie na godzinę przed posiłkami. Jej smak z pewnością przypadnie do gustu każdemu, nawet najbardziej wybrednemu seniorowi.

#2 Czosnówka

Zalej 100 5 polskiego czosnku 250 ml wódki zbożowej i odstaw na 7 dni. Po tygodniu przecedź nalewkę. Podawaj do wypicia 20 kropli czosnówki dwa razy dziennie. Czosówka nie tylko poprawi apetyt, ale ma również dobry wpływ na pracę serca.

#3 Miętówka

Umieść w słoiku miętę z dwóch doniczek i zalej ją 0,5 l sporitysu. Odstaw na 24 godziny i wyjmij miętę. Następnie rozpuść 300 g cukru w 600 ml gorącej wody, ostudź i wlej do spirytusu. Całość wymieszaj, przelej do butelki i odstaw w ciemne miejsce na 3 dni. Podawaj do wypicia po kilka kropli przed posiłkami. Powinno pomóc.

jak poprawić apetyt u seniora
Pixabay

Inne istotne sposoby na poprawienie apetytu u seniora:

  • większa aktywność posiłków,
  • zadbanie o przerwy między posiłkami,
  • urozmaicone menu,
  • podawanie napojów – do każdego posiłku powinna być podawana woda,
  • ograniczenie posiłków ciepłych,
  • odpowiednia suplementacja – np. błonnikiem w przypadku problemów z jelitami lub cynkiem w przypadku braku łaknienia,
  • zadbanie o higienę posiłków – posiłki powinny być spożywane we względnej ciszy, bez dodatkowych bodźców zewnętrznych w postaci np. telewizora.
Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.pxfuel.com