Kategorie Choroby psychicznePsychologia

Jak pomóc osobie z depresją? 4 kluczowe porady

Odpowiedz na to pytanie jest kluczowa, biorąc pod uwagę, jak poważnym i coraz bardziej powszechnym problemem jest depresja. Wg szacunków Światowej Organizacji Zdrowia zapada na nią około 10% ludzi na świecie. W Polsce problem ten dotyczy około 1,5 miliona osób. Chodzi tu zarówno o samą depresję, jak i inne zaburzenia afektywne. Zatem, jak pomóc osobie z depresją?

jak pomóc osobie z depresją
Depressed and hopeless

Jeśli wydaje się wam, że problem ten was nie dotyczy, możesz być w błędzie. W końcu sam czujesz się dobrze… ALE możesz nie dostrzegać, że bliska ci osoba zmaga się z tą zdradliwą chorobą

Depresji często nie widać. Chory nie kaszle, nie ma gorączki. Często nie szuka pomocy w oczywisty sposób. Jej objawy są dla obserwatorów dużo bardziej subtelne.

Może to być nagła utrata zainteresowania dotychczasowymi pasjami, radykalna zmiana trybu życia, utrata poczucia sensu życia, działania, funkcjonowania

Depresji może towarzyszyć nagła zmiana wagi, spowodowana albo niejedzeniem, albo wprost przeciwnie. Mogą iść z nią w parze ciągłe przemęczenie, bóle głowy, problemy ze snem, obniżona koncentracja, rozkojarzenie, ogólne poczucie bardzo złego samopoczucia, wręcz fizycznego bólu, który nie ma jasnego uzasadnienia.

jak pomóc osobie z depresją
Sad man holding head with hand

Zatem, jak pomóc osobie z depresją?

Depresje może wywołać wiele czynników. Często może to być przeżyta niedawno nagła, bardzo stresująca sytuacja, utrata kogoś bliskiego, zawód miłosny. Bez względu na przyczynę, choroba ta nie może być bagatelizowana. Nie jest wymysłem chorego. Nie jest zwykłym lenistwem. Nie jest kaprysem i wyolbrzymianiem.

Depresja jak pomóc

Jeśli wiesz, że w Twoim otoczeniu jest osoba, która cierpi na depresję, nie bądź wobec niej obojętny. Zainteresuj się jej problemem, bądź wsparciem – tym bardziej, jeśli nie masz pewności, że ma kontakt ze specjalistą. Istnieje kilka sposobów, z których możesz skorzystać, by pomóc osobie z zmagającej się z depresją. Zostały one zebrane i przedstawione w kampanii społecznej z zeszłego roku „Depresja. Naucz się pomagać”.

jak pomóc osobie z depresją

Jak pomóc w depresji

Pomoc w depresji w naszym społeczeństwie niestety nie jest czymś oczywistym. Wiele osób zamiast dowiedzieć się, jak mogą pomóc, sięga po nic nieznaczące, często pogarszające dodatkowo sytuację chorego frazesy. Dobre chęci to za mało – potrzebna jest też konkretna wiedza, co robić, jak postępować.

W sytuacji, gdy chory jeszcze nie jest pod opieką specjalisty, staraj się przekonać go do podjęcia decyzji o profesjonalnym leczeniu

Możesz zaoferować mu przy tym swoją pomoc – znalezienie namiarów na lekarza, przypominanie o wizytach itp. Gdy ten etap pomocy masz już za sobą, skup się na aktywizacji chorego, ALE… nie chodzi tu np. o stawianie go w sytuacjach wyboru. Raczej podejmuj w stosunku do niego konkretne działania, zamiast dawać mu wybór. Depresja często odbiera chorym chęć do podejmowania nawet najprostszych decyzji.

jak pomóc osobie z depresją

#1 Po pierwsze, zbliż się do osoby z depresja…

Czasem trzeba to zrobić nawet, gdy chora osoba reaguje niechęcią. Chorzy często odsuwają się od rodziny, bliskich, przyjaciół. Sami nie szukają kontaktu, nie zabiegają o niego. Zaczynają stronić od spotkań, rozmowy przestają się kleić. Depresja podkopuje poczucie wartości chorego, sprawia, że może się on czuć gorszy, utrudnia przez to kontakt. Jeśli zależy ci na pomocy choremu, musisz starać się do niego zbliżyć. Zabiegaj o kontakt – nie natrętnie, ale wytrwale. Ważne, by osoba zmagająca się z depresja wiedziała, że nie jest sama, że jesteś obok, że nie odsuwasz się od niej. Nawet jeśli zbliżenie się nie będzie proste, będzie to pomoc w depresji…

#2 Po drugie, bądź blisko chorego na depresję

Nie traktuj osoby z depresją jak człowieka po prostu w złym humorze. Nie rozweselaj na siłę, nie próbuj zapewniać mu w ten sposób rozrywki. Chory często po prostu nie będzie w stanie odpowiedzieć pozytywnie na twoje starania. Co więcej, niespełnienie Twoich oczekiwań i niemożność sprostania prostym czynnościom, jak np. wyjście do kina albo pubu, mogą czasem pogorszyć sytuację. Zamiast starać się na siłę „wyciągnąć” chorego ze stanu, w którym się znalazł, pokaż mu, że po prostu jesteś blisko, jesteś dla niego wsparciem. Czasem sama obecność może pomóc bardziej, niż zmuszenie np. do wyjścia na film do kina. Nie podchodź do tego typu sytuacji zadaniowo. Dużo ważniejsze jest samo bycie, niż osiągniecie szybkiego efektu…

jak pomóc osobie z depresją
Sad depressed fail down perforated paper

#3 Po trzecie, bądź cierpliwy dla osoby z depresją

Cierpliwość i wyrozumiałość to słowa klucze. Jeśli chcesz pomóc osobie w depresji, a wiesz, że nie są to twoje mocne strony zacznij poważnie nad nimi pracować. Depresja nie jest stanem chwilowym. Trwa, czasem całymi tygodniami. Jeśli oczekujesz, że twoje działania przyniosą natychmiastowy skutek, zawiedziesz nie tylko siebie, ale i chorą osobę. Bądź cierpliwy, wyrozumiały dla osoby z depresją. Daj jej czas. Wspieraj. Bądź blisko, bądź obecny. Dawaj poczucie pewności, wsparcia i bezpieczeństwa.

#4 Po czwarte, dbaj o siebie

Jak pomóc w depresji choremu? Na pewno dbając nie tylko o jej zdrowie, ale też o swoje… Nie zaniedbuj siebie. Twoja kiepska forma psychiczna na pewno nie pomoże osobie z depresją. Pamiętaj, że zniecierpliwienie mogące iść w parze z brakiem szybkich efektów pomocy, może tylko zaszkodzić. Dbaj o siebie, nie zaniedbuj pasji, nie miej wyrzutów sumienia, robiąc coś dla siebie. Twoje dobre samopoczucie jest naprawdę ważne. Szczególnie w połączeniu z wytrwałością i cierpliwością.

Źródło: kampaniespoleczne.pl | Fotografie: www.Pinterest.com