Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Węch po COVID-19 nie wrócił. Pomocne mogą okazać się krople do nosa z witaminą A

Utrata węchu to jeden z możliwych i najbardziej powszechnych skutków zakażenia koronawirusem SARS-Cov2. U niektórych osób ten nietypowy objaw potrafi utrzymywać się jeszcze przez długi okres po pokonaniu zakażenia wirusem. Czy krople do nosa z witaminą A mogą pomóc w przywróceniu zmysłu węchu u osób, które doznały utraty węchu z powodu zakażenia COVID-19, czyli tzw. ansomnii? Odpowiedź mają dać 12-tygodniowe badania.

Węch po COVID-19 nie wrócił. Pomocne mogą okazać się krople do nosa z witaminą A
Pixabay

Dlaczego zakażeni COVID-19 tracą węch?

Choć wirus SARS-CoV-2 jest z nami już od blisko dwóch lat – za zdiagnozowanie pierwszego przypadku zakażenia uznaje się datę 17 listopada 2019 roku – przyczyny utraty węchu wciąż nie są do końca znane. Podejrzewa się, że zniekształcenie bądź całkowita utrata zdolności odczuwania zapachów lub smaków, jest spowodowane wpływem COVID-19 na ludzki mózg i system nerwowy.

Utrata węchu i smaku pojawia się u chorych nagle, i większa część chorych nie ma przy nich żadnych problemów z oddychaniem. Co więcej, naukowcy z University College London wykazali, że utrata węchu i smaku wbrew pozorom może wskazywać na łagodniejszy przebieg zakażenia i częściej występuje u kobiet.

O ile w przypadku niektórych osób objawy utraty węchu mijają po upływie kilku dni bądź tygodniu, o tyle u niektórych osób objawy utrzymują się zdecydowanie dłużej, nawet przez kilka miesięcy. Niepokojące są doniesienia, że część chorych może nigdy nie odzyskać w pełni smaku oraz powonienia. Szacuje się, że zaburzenia te mogą okazać się trwałe nawet u 10% zakażonych. Niewątpliwie konieczne są dalsze badania w tym zakresie.

Węch po COVID-19 nie wrócił. Pomocne mogą okazać się krople do nosa z witaminą A
Pixabay

Badanie: Krople do nosa z witaminą A pomogą osobom, które straciły węch z powodu COVID-19

Naukowcy z University of East Anglia uważają, że krople do nosa z witaminą A mogą pomóc osobom, które zmagają się z ansomnią. Zakrapianie nosa witaminą A miałoby ułatwić odbudowę uszkodzonych tkanek, co przyczyniłoby się do tego, że węch znów zacząłby funkcjonować prawidłowo.

Prof. Carl Philpott z University of Reas England oznajmił, że 12-tygodniowe badania nad kroplami, które miałyby przywrócić zmysł węchu, mają rozpocząć się w grudniu. Na chwilę obecną wciąż prowadzone są poszukiwania ochotników, którzy w czasie pandemii utracili zmysł węchu, wciąż go nie odzyskali i chcieliby wziąć udział w badaniu.

Węch po COVID-19 nie wrócił. Pomocne mogą okazać się krople do nosa z witaminą A
Pxfuel

Trening węchu u tych, którzy utracili go z powodu COVID-19

Niemieccy badacze wykazali, że w odzyskaniu węchu pomocny może być tzw. trening węchowy z wykorzystaniem olejków eterycznych, zwłaszcza olejku goździkowego, eukaliptusowego, cytrynowego czy różanego. Wystarczy wąchać je  przez około 20 sekund 2 razy dziennie. Pomocne mogą okazać się także aromaty skórki cytryny i pomarańczy, gałki muszkatołowej, mięty, mielonej kawy, kokosa i wanilii. Zapachy używane do treningu należy zmieniać co 12 tygodni.

Zwykle do uzyskania zadowalających efektów potrzeba kilka tygodni do nawet kilku miesięcy treningu. Proces ten jest więc długotrwały. Jeśli badanie nad kroplami do nosa z witaminą A zakończyłoby się pomyślnie, bardzo możliwe, że podobny efekt udałoby się uzyskać zdecydowanie szybciej.

Źródła: zdrowie.wprost.pl
Fotografie: pixabay.com